Čína neprestane s násilím proti Taiwanu, nepomôže mu ani to, ak bude riskovať. Peking to má iba posilniť
Čínska vláda dnes vyhlásila, že sa nikdy nezriekne použitia sily proti Taiwanu, informovala agentúra Reuters. Vyhlásenie Pekingu nasleduje po sérii čínskych vojenských manévrov v okolí ostrova a návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na mieste veľkej porážky taiwanských jednotiek.
Čína, ktorá považuje demokraticky spravovaný Taiwan za svoje územie, uskutočnila v pondelok v blízkosti ostrova celodenné rozsiahle vojenské cvičenie. Manévre, ktoré Peking označil za varovanie pred „separatistickými činmi“, nasledovali po minulotýždňovom prejave taiwanského prezidenta Lai Qing-teho pri príležitosti štátneho sviatku Taiwanu.
„Sme ochotní usilovať sa o mierové zjednotenie s maximálnou úprimnosťou a úsilím,“ povedal Chen Pinhua, hovorca čínskeho úradu pre záležitosti Taiwanu, na pravidelnej tlačovej konferencii v Pekingu. „Nikdy sa však nezriekneme použitia sily,“ dodal.
Jeho slová boli podľa neho namierené proti zasahovaniu „vonkajších síl“ a veľmi malému počtu taiwanských separatistov, nie proti väčšine obyvateľov Taiwanu. Ostrovná krajina má úzke, aj keď neoficiálne vzťahy so Spojenými štátmi a ich spojencami. USA sú hlavným dodávateľom zbraní pre Taiwan.
„Bez ohľadu na to, koľko má Taiwan vojakov a koľko zbraní si zaobstará, a bez ohľadu na to, či vonkajšie sily zasiahnu, alebo nie, ak sa (Taiwan) odváži riskovať, bude to mať pre neho zničujúce následky,“ povedal Chen Pinhua. „Naše úsilie brániť národnú suverenitu a územnú celistvosť neprestane ani na chvíľu,“ dodal hovorca.
Čína vedie vojenské manévre okolo Taiwanu zo všetkých smerov. Ostrov vraj varuje pred separatizmom
Trvrdohlavý prezident
Taiwanský prezident Lai Qing-te vo svojom prejave 10. októbra povedal, že Čína nemá právo zastupovať Taiwan, ale že ostrov je ochotný spolupracovať s vládou v Pekingu v boji proti problémom, ako je zmena klímy. Čínsky hovorca Čchen Pin-chua v reakcii uviedol, že taiwanský prezident trvá na svojom „tvrdohlavom separatistickom postoji“.
Čínske štátne médiá dnes informovali o utorkovej návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na ostrove Tung-šan v čínskej provincii Fu-ťien, ktorý leží v blízkosti Taiwanu a kde Čína v roku 1953 odrazila pokus o inváziu taiwanskej armády.
Posilnenie spoločenstva
Taiwanská vláda odmieta nároky Číny na zvrchovanosť nad ostrovom a tvrdí, že rozhodnutie o budúcnosti Taiwanu patrí výlučne jeho ľudu. Generálny riaditeľ taiwanského Národného bezpečnostného úradu v stredu v rozhovore s novinármi uviedol, že pondelkové čínske vojenské manévre sa minuli účinkom, pretože vyvolali medzinárodné odsúdenie. Povedal, že akcie Číny posilnili podporu medzinárodného spoločenstva pre Taiwan.
Čína v posledných piatich rokoch takmer denne vysiela vojenské lode a lietadlá do blízkosti Taiwanu. Taiwanské ministerstvo obrany dnes vo svojej dennej aktualizácii čínskych aktivít za predchádzajúcich 24 hodín uviedlo, že v blízkosti Taiwanu zaznamenalo 22 čínskych vojenských lietadiel a päť vojenských lodí.
Čína pohrozila Taiwanu vojenskou intervenciou, ak vyhlási nezávislosť. Hoci Taiwan tak oficiálne neurobil, de facto funguje nezávisle od roku 1949.
Pozrite si reportáž zo 14. októbra 2024 o obkľúčení Taiwanu Čínou.