Radikálna zmena počasia na Slovensku. Pozor na snehové jazyky a záveje

28.11.2016 12:18

Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred tvorbou snehových jazykov a závejov na severe Slovenska. Na pondelok vydal výstrahu prvého stupňa.

Radikálna zmena počasia na Slovensku. Pozor na snehové jazyky a záveje
Foto: ČTK/Pavlíček Luboš

Silný vietor

Snehové jazyky a záveje hrozia v Banskobystrickom, Trenčianskom, Prešovskom a Žilinskom kraji až do neskorých nočných hodín. K snehovým výstrahám sa pridruží aj silný vietor, najmä na hrebeňoch hôr. Meteorológovia informujú, že výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. V utorok by sa už podľa SHMÚ snehové jazyky nemali tvoriť, silný vietor však bude na horách fúkať aj naďalej.

Slováci sa musia pripraviť na chladné počasie, niekde i na celodenné mrazy. Teploty vzduchu by mali výrazne klesnúť. Na severe krajiny by denná teplota miestami nemala vystúpiť nad nula stupňov Celzia, a to súvisle niekoľko dní. Na juhu by malo byť cez deň slabo nad nulou. Noci budú mrazivé na celom území, na severe môžu teploty postupne dosiahnuť až okolo mínus desať stupňov Celzia.

Na horách krutá zima

Vo vysokých polohách Vysokých Tatier sa vplyvom silného ochladenia a sneženia vytvorilo mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. "V týchto polohách pripadlo od 20 do 40 centimetrov nového suchého snehu so sprevádzajúcim veľmi silným severným a severozápadným vetrom. Nový sneh je preto uložený na záveterných stranách, pod sedlami a v žľaboch vo forme nestabilných snehových dosiek. Vo vysokých polohách je navyše nový sneh uložený na starom tvrdom snehu. Uvoľnenie lavíny na strmých svahoch je možné najmä pri väčšom mechanickom zaťažení. Ojedinele je možný aj výskyt menších spontánnych lavín," uviedol Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

V ostatných pohoriach pripadlo len do desať centimetrov snehu, čo ešte nepredstavuje riziko vzniku lavín. V nižších a stredných polohách Vysokých Tatier trvá podľa Kyzeka malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Pri predpokladanom snežení je tendencia lavínového nebezpečenstva mierne stúpajúca.

"Počasie sa oproti víkendu radikálne zmenilo, na horách panuje krutá zima. Ochladilo sa o 12 až 15 stupňov Celzia, čiže teplota vzduchu sa ráno pohybovala v rozmedzí od mínus 18 do mínus šesť stupňov Celzia. S príchodom zimy sa aj poriadne rozfúkalo, fúkal prudký severozápadný alebo severný vietor s rýchlosťou desať až 16 metrov za sekundu, v nárazoch na hrebeňoch miestami až silou víchrice," doplnil lavínový špecialista.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok