Počas bojov z východného Aleppa utiekli za posledné dni tisícky ľudí
Z východného Aleppa ovládanom sýrskymi rebelmi utieklo pred bojmi od sobotňajšieho večera do oblastí ovládaných sýrskymi vládnymi silami už asi 4000 obyvateľov a ďalších 6000 civilistov do štvrte kontrolovanej Kurdmi. Uviedla to podľa agentúry AFP sýrska exilová opozičná organizácia SOHR.
Zvrat v sýrskej vojne?
Je to prvý takýto exodus z východného Aleppa po viac ako štyroch rokoch, povedal podľa AFP riaditeľ SOHR Rami Abdar Rahmán. Jeho organizácia sídli v Londýne a využíva sieť informátorov na sýrskom území. Vládne jednotky postupujú stále hlbšie do povstaleckého územia a snažia sa dobyť východnú časť mesta. To by mohlo znamenať zvrat v sýrskej občianskej vojne.
Podľa SOHR sýrsky režim už kontroluje najmenej tretinu územia, ktoré v meste pred rokmi obsadili rebeli. Teraz sa bojuje o strategickú štvrť, ktorej získaním by sýrsky režim rozdelil východné Aleppo na dve časti. "Rýchly postup armády je výsledkom jej stratégie útočiť na východné Aleppo na niekoľkých frontoch súčasne," domnieva sa Rahmán.
"Letectvo všetko systematicky ničí, zónu po zóne. Ak sa tomuto letectvu nezakáže bombardovať, zničí zvyšok Aleppa, štvrť po štvrti," povedal AFP predstaviteľ vzbúrencov v meste. Obvinil režim a jeho spojencov Rusko a Irán z úmyselného vyhladovania ľudí v meste a ďalších praktík v rozpore s medzinárodným právom.
Odmietajú zahraničnú kritiku
Damask označuje vzbúrencov za teroristov a odmieta akúkoľvek zahraničnú kritiku, že bojom proti ozbrojenej opozícii sa dopúšťa vojnových zločinov. Od začiatku ofenzívy vládnych síl pred 13 dňami podľa exilovej opozície zahynulo najmenej 225 civilistov, z toho 27 detí. Dobytie Aleppa by bolo pre sýrskeho prezidenta Bašára Asada veľkým víťazstvom po šesť a pol roku bojov, ktoré si podľa zdrojov AFP už vyžiadali viac ako 300.000 mŕtvych.
Na Aleppo ťažko dopadá humanitárna kríza spôsobená dlhotrvajúcou vojnou. Podľa odhadov je vo východnej časti Aleppa viac ako 250.000 ľudí, ktorí nemajú prístup k zdroju potravín ani liekom. Posledné zásoby jedla OSN v oblasti rozdelila 13. novembra. Situáciu komplikuje aj blížiaca sa zima a klesajúce teploty.