Americká spoločnosť chce oživiť praveké zvieratá. Do štyroch rokov by mohli znovu ožiť mamuty, dodo či vakovlk

dnes 05:00

Technologická spoločnosť Colossal Biosciences so sídlom v texaskom Dallase sa domnieva, že už v roku 2028 by sa na Zem mohli vrátiť tvory vyhynuté v dávnych i menej dávnych dobách, ako napríklad mamut srstnatý, dront nelietavý alebo tasmánsky vakovlk.

Mamut
Foto: Profimedia

Umožní to finančná podpora hollywoodskych hviezd, ako sú Paris Hilton a Chris Hemsworth, uviedol spravodajský portál Independent.

Začínajúca spoločnosť sa označuje za prvú na svete, ktorá sa zaoberá deextinkciou, teda vytváraním organizmov, ktoré spĺňajú vlastnosti druhov považovaných za vyhynuté alebo sú výsledkom kríženia takýchto alebo príbuzných druhov. V súčasnosti vyvíja spôsob, ako oživiť základné gény vyhynutých živočíchov.

Obrátenie Jurského parku

Podľa portálu The Intercept získala spoločnosť so sídlom v Texase 235 miliónov dolárov (približne 214 miliónov eur) od podporovateľov, medzi ktorými sú aj ďalšie známe osobnosti vrátane motivačného rečníka Tonyho Robbinsa a spoluzakladateľa spoločnosti PayPal Petra Thiela. Prispela však aj americká Ústredná spravodajská služba.

V rozhovore pre denník Daily Mail generálny riaditeľ spoločnosti Colossal Biosciences Ben Lamm prirovnal proces oživovania vyhynutých tvorov k obráteniu Jurského parku.

„Termín pre nášho prvého mamuta sme stanovili na koniec roka 2028 a momentálne sme na dobrej ceste, čo je skvelé,“ povedal Lamm. Oživenie prehistorického obra si podľa neho vyžaduje 22-mesačné obdobie tehotenstva.

„Vzhľadom na to, že iné druhy majú oveľa kratšiu dobu gravidity, je veľmi pravdepodobné, že sa dočkáme iného druhu skôr ako mamuta,“ dodal.

Návrat vyhynutých druhov

Napríklad obnova tasmánskeho vakovlka, ktorý vyhynul začiatkom 80. rokov minulého storočia, by podľa neho trvala „len niekoľko týždňov“. Vtákovi s názvom dront, známemu aj ako dodo alebo dunte, ktorého naposledy videli v roku 1600, by to trvalo asi mesiac, povedal Lamm.

„Myslím si, že je veľmi pravdepodobné, že do roku 2028 budeme mať druh, a bude to jeden z troch, o ktorých som hovoril,“ povedal Lamm.

Mamut bude výzvou

Hoci mamut vyhynul približne pred 4 000 rokmi, toto veľké zviera má 99,5 percenta spoločných génov so slonom indickým. Upravené gény a kmeňové bunky by sa spojili s vajíčkom samice slona indického. Mamut mohol vážiť až šesť ton.

„Nevezmeme mamutiu DNA a nezalepíme diery,“ povedal Lamm pre Daily Mail, narážajúc na katastrofický proces zobrazený v sci-fi románe Michaela Crichtona Jurský park z roku 1990 a následnej rovnomennej filmovej sérii. „Snažíme sa vniesť mamutie gény do slonov indických.“

Vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke spoločnosť spresnila, že potomstvo takto oplodneného slona bude „odolnejšie voči chladu so všetkými základnými biologickými znakmi mamuta srstnatého“.

„Bude chodiť ako mamut srstnatý, vyzerať ako mamut, vydávať zvuky ako mamut, ale čo je najdôležitejšie, bude môcť obývať rovnaký ekosystém, ktorý osirel po vyhynutí mamutov,“ dodala spoločnosť, ktorá tvrdí, že ak by sa tento tvor vrátil do arktického prostredia, mohlo by to byť pre životné prostredie prínosom.

Kritici ich plány označujú za divadlo

„Mohlo by to pomôcť zvrátiť rýchle otepľovanie klímy - a čo je dôležitejšie, mohlo by to ochrániť arktický permafrost,“ hovorí spoločnosť Colossal Biosciences. „Návrat mamuta srstnatého znamená návrat lepšej Zeme.“

Hoci sa spoločnosť Colossal Biosciences oháňa odvážnymi myšlienkami o tom, ako sa na Zem vrátia vtáky dodo a iné dávno zaniknuté zvieratá, odborníci túto myšlienku označujú za obyčajné divadlo.

„Odstránenie vyhynutia je vedecká rozprávka,“ povedal Jeremy Austin, riaditeľ austrálskeho Centra pre starovekú DNA, pre Sydney Morning Herald v roku 2022. „Snahy o obnovu srsnatých mamutov sa spoliehajú viac na mediálnu pozornosť vedcov a menej na serióznu vedu,“ povedal.

Technológia na rýchlu obnovu ekosystémov

Lamm však nemieni nechať svoje sny rozplynúť kvôli skepse vedeckej komunity.

"Kritici, ktorí tvrdia, že de-extinkcia génov za účelom vytvorenia zástupných druhov je nemožná, sú kritici, ktorí jednoducho nie sú plne informovaní a nepoznajú vedu," povedal serveru The Intercept.

„Od prvého dňa máme jasno v tom, že pri obnove druhov budeme vyvíjať technológie, ktoré, ako dúfame, budú prospešné pre starostlivosť o ľudské zdravie aj pre ochranu prírody,“ dodal.

Začiatkom októbra spoločnosť Colossal Biosciences oznámila, že založila neziskovú nadáciu, ktorá sa zameriava na iniciatívy v oblasti ochrany prírody. Tie by podľa oznámenia využívali technológie vyvinuté spoločnosťou na „rýchlu revolúciu v oblasti ochrany prírody a obnovy ekosystémov“.

Pozrite si archívnu reportáž o slovenských vedcoch vo vesmíre z 9. marca 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok