Nižšia konsolidácia bude o rok, sľúbil Fico. Šimečka varuje pred pádom vlády, SaS spomína Ústavný súd
Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický predpokladajú, že budúca konsolidácia verejných financií bude nižšia než schválená suma 2,7 miliardy eur.
Vládni predstavitelia o tom informovali na tlačovej besede tesne po schválení konsolidačného balíka v parlamente (3. októbra)
Fico očakáva pokles
Fico odhaduje, že budúca konsolidácia dosiahne možno len jednu tretinu súčasného opatrenia.
Kamenický dodal, že vláda sa snaží znížiť schodok na úroveň 3 % HDP, čo vyžaduje EÚ. Momentálne schválené opatrenia by mali znížiť schodok na 4,7 % HDP, zatiaľ čo tento rok sa očakáva 5,8 %.
Pozrite si tlačovú konferenciu lídrov koalície o ozdravnom balíčku.
Fico: Opozícia nesie zodpovednosť za stav financií
Na tom, že konsolidácia bola nevyhnutná, sa zhodla celá politická scéna. Treba to zdôrazňovať, pretože za stav verejných financií je plne zodpovedná opozícia, povedal Fico.
"V roku 2020 koalícia, v ktorej bol Smer-SD, SNS a Most-Híd, odovzdala verejné financie vo vynikajúcom stave. Potom prišli roky 2020 až 2023, počas ktorých sa vystriedali tri vlády, jedna horšia ako druhá, kde sa bez akejkoľvek kontroly vyhadzovali miliardy na zdravotnícke pomôcky a vakcíny," uviedol Fico.
Významnú časť nákladov vláda podľa neho preniesla na právnické osoby napriek tomu, že prišla aj s vyššou sadzbou dane z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni 23 %.
Pripomenul však, že pri potravinách a liekoch sa sadzba DPH znižuje na úroveň piatich percent. Vládu po schválení konsolidačného balíka podľa Fica čaká rokovanie o štátnom rozpočte na rok 2025.
"Čakajú nás pred schválením rozpočtu dve veľké témy, a to, ako sa postavíme k samosprávam a k cenám energií. Máme pripravený návrh, ako chrániť slovenské domácnosti tak, ako sme to robili aj v minulých rokoch. Verím, že nájdeme spoločné riešenie. Potom začneme rokovať o rozpočte," vysvetlil.
FOTO: Za ozdravný balíček dala palec hore celá koalícia, opozícii neprešlo nič. Takáto bola atmosféra v pléne
Šimečka: Schválené opatrenia môžu viesť k pádu Ficovej vlády
Schválenie konsolidačných opatrení môže znamenať začiatok pádu Ficovej vlády. Chaotický a nepremyslený balíček sa premietne do všetkých cien a bude mať negatívny vplyv na slovenskú ekonomiku, uviedol líder opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.
"Sebe zvýšili platy a udelili renty, všetkých ostatných ľudí na Slovensku zaťažili vyššími daňami. Ficova drahota sa dotkne každého, ide o plošný útok na peňaženky občanov," povedal Šimečka. Dodal, že na konsolidačné opatrenia doplatia práve ľudia, ktorí volili predstaviteľov koalície, čo by mohlo zapríčiniť ich pád.
Opozičný poslanec Štefan Kišš (PS) upozornil taktiež na pozmeňovacie návrhy, ktoré boli schválené počas prijímania konsolidačných opatrení.
Tie by mali zvyšovať náklady práce na strane zamestnancov aj zamestnávateľov a popri vysokej dani z finančných transakcií mať výrazne negatívny vplyv na ekonomiku Slovenska.
SaS vyzýva prezidenta na vetovanie balíka
Opozičná SaS vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby si stál za svojimi predvolebnými sľubmi a konsolidačný balík vetoval.
Po schválení konsolidačných opatrení v Národnej rade to povedal predseda SaS Branislav Gröhling s tým, že zvažujú podanie na Ústavný súd.
"Z tohto miesta chceme vyzvať prezidenta Petra Pellegriniho, aby si stál za svojimi predvolebnými sľubmi o lacnejších potravinách a cenách energií a tento konsolidačný balíček vetoval," uviedol Gröhling. Doplnil, že SaS bude zvažovať podanie na Ústavný súd SR, poradiť sa však najprv chcú vo vnútri strany i s opozičnými partnermi.
SaS pripomenula, že schválené konsolidačné opatrenia prinesú najväčšie zdražovanie v histórii. Daň z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 23 % podľa Gröhlinga znamená, že zdražie prakticky všetko.
Reakcia Šutaja Eštoka a Danka
Predseda koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok dodal, že konsolidačný balík je čo najviac sociálne spravodlivý, či už ide o dôchodcov, rodiny s deťmi, alebo ochranu druhého piliera.
"Urobíme všetko pre to, aby sme občanov ochránili pred zvyšovaním cien energií, sanovali naše samosprávy," povedal Eštok s tým, že sa uskutoční aj debata v rámci požiadaviek, s ktorými prichádzajú lekári a zdravotné sestry.
Konsolidačný plán podľa predsedu koaličnej SNS Andreja Danka obsahuje sociálne, ale aj investičné rozmery. "Bol som vo vláde iniciátorom, aby sme pozornosť zamerali na príjem z cestovného ruchu, ktorý môže dosiahnuť viac ako desať percent," pripomenul.