Profil na Telegrame ponúkal peniaze za sabotáže v Pobaltí. Môže byť naviazaný na ruských wagnerovcov

27.9.2024 18:25

Novinári z medzinárodnej skupiny médií, v ktorej bola aj nemecká stanica ZDF či rakúsky denník Der Standard, objavili na sociálnej sieti Telegram profil ponúkajúci peniaze za sabotáže vykonávané v Pobaltí.

Člen wagnerovcov
Foto: TASR/AP

Informoval o tom v piatok denník Le Monde. Profil sa propagoval na kanáli Grey Zone, ktorý má blízko k ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupine. Podľa zdrojov z tajných služieb sa Rusko týmto spôsobom snaží regrutovať ľudí pre záškodnícke aktivity na západ od svojich hraníc.

Novinári sa vydávali za mladého ruskojazyčného Estónca, ktorý si chce rýchlo zarobiť peniaze. Kontaktovali preto profil Privet Bot, ktorý sa propagoval na Telegrame i ďalších sociálnych sieťach a zameriaval sa na prorusky zmýšľajúcich užívateľov.

V rámci komunikácie profil ponúkal vymyslenému Estóncovi peniaze za útoky na armádne objekty či techniku a až 10 000 dolárov (zhruba 8 900 eur) za zabitie "fašistov", čím zrejme profil mienil odporcov Ruska.

Žiadna novinka, reagovali tajné služby

Podľa novinárov kontaktovaný profil nebol spojený so žiadnym konkrétnym útokom. Novinári však ukázali komunikáciu predstaviteľom piatich tajných služieb a štyria z nich potvrdili, že týmto spôsobom sa Rusko snaží regrutovať ľudí pre páchanie záškodníckych akcií.

"Takzvaní agenti na nízkej úrovni sú lacní, rýchli a bezpeční," uviedol zdroj z nemeckej tajnej služby. Podľa neho je medzi ľuďmi, ktorí majú vykonať záškodnícky čin, a obstarávateľom rozsiahly reťazec sprostredkovateľov. "Často tak nevedia, pre koho vlastne pracujú, či pre zločineckú skupinu či tajnú službu," dodal zdroj.

Bezpečnostní analytici poukazujú na nárast incidentov a činov, ktoré možno považovať za výsledok záškodníckych aktivít ruských tajných služieb. Nemecko, Poľsko, Estónsko, Česko a ďalšie krajiny v uplynulých dvoch rokoch zadržali množstvo ľudí, o ktorých sa domnievali, že majú vykonať útoky objednané Ruskom. Niektorí z nich boli kontaktovaní na sociálnych sieťach, ako je Telegram.

Podľa hovorkyne estónskej tajnej služby KAPO Marty Tuulovej je cieľom takýchto útokov vyvolať strach či nedôveru v štát. "Úspech útoku sa nemeria množstvom zhoreného či zničeného majetku. Stačí, aby sa spoločnosťou šírila panika a pochybnosti nad fungovaním štátu," uviedla Tuulová.

Pozrite si archívnu reportáž o novom vedení Wagnerovcov:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok