Protikorupčný orgán Rady Európy kritizuje Ficovu vládu. Tá sa bráni a kritizuje svojich predchodcov

dnes 11:43 , Aktualizované: dnes 18:17

Slovensko stále nerealizuje väčšinu odporúčaní týkajúcich sa prevencie korupcie v štátnej správe a polícii. Uviedla to v piatok (27. 9.) Skupina štátov proti korupcii (GRECO), orgán Rady Európy, ktorého členovia sa tento týždeň stretli s predstaviteľmi vlády v Bratislave.

stretnutie s greco.jpg
Foto: Úrad vlády SR

Podľa skupiny na Slovensku chýba napríklad kódex správania politikov vo vrcholových funkciách, zlepšený systém ich majetkových priznaní alebo účinné záruky nestrannosti pri vyšetrovaní sťažností na prácu polície.

Vyzývajú na okamžité opatrenia

V hlavnom meste Slovenska sa delegácia GRECO stretla s premiérom Robertom Ficom, šéfom jeho poradcov a poslancom EP Erikom Kaliňákom a zástupcami ministerstiev vnútra a spravodlivosti. Hlavnou témou stretnutia bola skutočnosť, že vláda SR zatiaľ v plnej miere realizovala len tri z 21 opatrení navrhnutých v roku 2019.

„GRECO dôrazne vyzýva slovenskú vládu, aby prijala okamžité a účinné kroky na prijatie opatrení, ktoré ešte neboli implementované,“ uviedla skupina po návšteve.

Ficova vláda si vyslúžila silnú kritiku zo strany opozície a demonštrácie svojich priaznivcov po tom, ako sa vlani ujala funkcie niektorými zmenami trestného práva vrátane zníženia trestov za korupciu a zrušenia špecializovaného útvaru prokuratúry, ktorý sa zaoberal aj korupciou na najvyšších miestach politiky. Z tohto dôvodu teraz Európska komisia zvažuje, že Slovensku odoberie niektoré finančné prostriedky EÚ.

Premiérove slová

K stretnutiu sa prostredníctvom tlačovej správy vyjadril aj Úrad vlády SR. Na stretnutí s predstaviteľmi Skupiny štátov proti korupcii predseda vlády SR Robert Fico zhodnotil vývoj v slovenskej spoločnosti od roku 2018. Poukázal na údajné zneužívanie trestného práva zo strany predchádzajúcej vlády, či na, podľa jeho slov, spolitizovanú voľbu špeciálneho prokurátora a plytvanie verejnými prostriedkami počas pandémie covidu-19.

Premiér kritizoval aj to, že napriek proklamovanému boju proti korupcii, bývalá vláda vraj neprijala žiadne z odporúčaní GRECO. Súčasná vláda sa podľa neho rozhodla zaradiť boj proti korupcii do svojho programového vyhlásenia a predložila konkrétne opatrenia, ktoré chce naplniť.

Premiér zároveň zdôraznil, že zneužívanie trestného práva na mocenský boj predstavuje vážne riziko pre demokraciu. Podľa neho by mohlo mať nebezpečné dôsledky pre celú spoločnosť, ak by sa tento problém podcenil.

Vláda sa podľa premiéra zaoberá odporúčaniami GRECO s plnou vážnosťou, pričom zohľadňuje slovenský právny poriadok, ústavu a legislatívne trendy v európskom priestore.

Mali by podstupovať pravidelné kontroly

Protikorupčný orgán Rady Európy, ktorý je úplne nezávislý od EÚ a združuje krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, vyzval Ficovu vládu, aby okrem iného zaviedla povinnosť ministrov a ich poradcov podrobiť sa pred nástupom do funkcie kontrole bezúhonnosti. Vládni poradcovia a policajti by mali počas svojej verejnej služby pravidelne podstupovať podobné kontroly, vyzvalo GRECO.

Slovensko by tiež malo obmedziť možnosti vedúcich predstaviteľov vlády a polície pracovať v súkromnej sfére po odchode z verejnej funkcie. GRECO tiež odporúča, aby Ficova vláda zaviedla transparentnejšie posudzovanie možných pochybení polície a lepšie chránila oznamovateľov korupcie.

Skupina uviedla, že sa k hodnoteniu opatrení Slovenska vráti budúci rok.

Pozrite si archívnu reportáž o obvineniach z korupcie z 19. februára 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok