Po rokoch škandálov mení japonská najsilnejšia strana vedenie. Kreslo premiéra získal exminister obrany Išiba
Bývalý minister obrany Šigeru Išiba v piatok (27. 9.) zvíťazil v súboji o post lídra japonskej vládnucej Liberálnodemokratickej strany (LDP). Vo funkcii lídra strany aj krajiny nahradí súčasného premiéra Fumia Kišidu.
Informujú agentúry Reuters a AP.
Išiba v druhom kole volieb porazil ministerku pre hospodársku bezpečnosť Sanae Takaičiovú. Celkovo sa vo voľbách o líderskú pozíciu uchádzalo deväť kandidátov.
Snaha o úsmev ľudí
"Musíme veriť ľudu, hovoriť pravdu s odvahou a úprimnosťou a spoločne pracovať na tom, aby sa Japonsko opäť stalo bezpečnou krajinou, kde môže každý žiť s úsmevom," uviedol zjavne dojatý Išiba v krátkom prejave po oznámení výsledkov volieb, píše Reuters.
Reuters pripomína, že išlo o jedny z najmenej predvídateľných vnútrostraníckych volieb za uplynulé desaťročia.
LDP je najsilnejšou stranou v dolnej komore japonského parlamentu. Nominuje preto premiéra, ktorým je tradične predseda najsilnejšej strany.
選対チームの皆様と共に、総裁選挙の結果報告会をさせていただきました。#石破茂 #総裁選 pic.twitter.com/yJB2xS3Y8c
— 石破茂 (@shigeruishiba) September 27, 2024
(Status Išibu na sociálnej sieti X s popisom: Spolu s volebným tímom sme uskutočnili stretnutie, na ktorom sme informovali o výsledkoch volieb).
Výzvy a gratulácie
Reuters poukazuje na to, že Išibu čaká v premiérskom kresle, ktoré prevezme na budúci týždeň, niekoľko výziev. Popasovať sa bude musieť s rastúcimi životnými nákladmi a riešiť musí aj bezpečnostné výzvy vo východnej Ázii v podobe čoraz asertívnejšej Číny a Severnej Kórey.
K víťazstvu už Išibovi pogratulovali Spojené štáty, ktoré sú hlavným bezpečnostným partnerom Japonska.
Gratulácie zaslala aj Južná Kórea, ktorá v uplynulých rokoch s Japonskom rozvíja vzťahy najmä v bezpečnostnej oblasti. Čína v reakcii uviedla, že dúfa, že Japonsko pod novým vedením zaujme "objektívne a korektné" stanovisko k svojmu susedovi a bude spolupracovať na posilnení vzájomných vzťahov.
Išiba v politike pôsobí dlhodobo, po prvý raz sa stal poslancom v roku 1986. Bol vo vnútrostraníckej opozícii voči premiérovi Kišidovi a kritizoval viaceré vládne politiky. Na lídra strany kandidoval už po piaty raz.
Strana poznačená korupciou
Súčasný premiér Kišida v auguste uviedol, že o ďalší mandát na čele LDP sa uchádzať nebude. Stranu v uplynulých rokoch poznačili viaceré korupčné škandály a Kišidovmu kabinetu klesala podpora.
Agentúra AP pripomína, že LDP preto hľadala nového lídra v nádeji, že získa späť dôveru verejnosti pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia v júli budúceho roka.