Zjednotenie Cypru je v nedohľadne, rokovania boli neúspešné

22.11.2016 12:30

Bez výsledku sa napriek predchádzajúcemu úsiliu skončili vo švajčiarskom horskom stredisku Mont Pélerin dvojdňové rokovania medzi cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadisom a Mustafom Akincim, prezidentom medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky, ktoré sa konali pod záštitou OSN.

Citlivá otázka hraníc

"Bohužiaľ sme sa nedohodli," napísal na Twitteri hovorca cyperskej vlády Nikos Christodulides. Neúspech rokovaní potvrdil v oficiálnom vyhlásení aj osobitný vyslanec OSN pre Cyprus Espen Barth Eide. Podľa neho sa obom stranám napriek ich všemožným snahám nepodarilo dosiahnuť potrebné ďalšie zblíženie v územných otázkach, ktoré by otvorilo cestu pre poslednú fázu rozhovorov. Obaja politici sa teraz vrátia na Cyprus a budú "premýšľať o ďalšom postupe", uviedol Eide.

Stredobodom tejto fázy rozhovorov bola citlivá otázka hraníc medzi oboma entitami, ktoré majú tvoriť budúci federatívny štát, ako aj možných územných výmen. Anastasiadis a Akinci sa chceli dohodnúť na tom, ktoré územia okupované od roku 1974 tureckými jednotkami by mali byť v prípade dosiahnutia dohody vrátené cyperským Grékom.

Tí požadujú, aby boli budúce vnútrocyperské hranice presne definované na mapách. Tento "tvrdohlavý postoj" má byť podľa zdrojov z prostredia delegácie cyperských Turkov dôvodom neúspechu rozhovorov vo Švajčiarsku.

Rozdelený od roku 1974

Cyperskí Turci sa zasa podľa delegácie cyperských Grékov obmedzili na vágny súpis zásad, ktoré by mali platiť pri vytyčovaní nových hraníc. Turecká strana však nepredložila žiadne mapy.

Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974, ktorá bola reakciou Ankary na tamojší štátny prevrat kladúci si za cieľ pripojiť ostrov ku Grécku.

Krajina je síce od roku 2004 členom Európskej únie, legislatíva EÚ však platí len na území medzinárodne uznanej Cyperskej republiky zaberajúcej južnú polovicu ostrova.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok