Proces v kauze vraždy Daniela Tupého odročili na neurčito. Obžalovaný Adam Puškár namietol zmenu sudcu
Proces v kauze vraždy študenta Daniela Tupého odročil v stredu Mestský súd Bratislava I na neurčito. Obžalovaný Adam Puškár namietol zmenu sudcu.
Považuje ju za nezákonnú a protiústavnú. Zároveň zdôraznil, že v jeho záujme je, aby sa konanie skončilo čo najskôr.
Zástupca poškodených nevidí dôvod namietať zmenu sudcu. Súdny proces bude pokračovať po právoplatnom rozhodnutí o námietke.
Otec zavraždeného Daniel Tupý starší si myslí, že rola obžalovaného v danom prípade je jasná, zaujíma ho aj rola svedka.
"Radi by sme vedeli aj to, prečo slovenské štátne orgány tento prípad v podstate odsúvali do pozadia a nevyšetrovali. V podstate sa to začalo robiť od roku 2006," pýtal sa.
Námietku musia podľa obhajcu rešpektovať
Obhajca poškodených Roman Kvasnica konštatoval, že podanú námietku obžalovaného musia rešpektovať.
"Musíme to rešpektovať, je to jeho (obžalovaného, pozn. red.) právo. Podľa toho, ako som počul jeho prednes, tak sa domáha preskúmania, či existuje právomoc u tohto pána sudcu, teda či zákonným spôsobom bol zmenený zákonný sudca v tejto kauze. Musíme to rešpektovať, nevieme žiadnym spôsobom do toho vstúpiť a dokonca my to ani nevieme teraz posúdiť. To musí v podstate spraviť správa príslušného okresného súdu, takže uvidíme, ako rozhodnú. My by sme pána doktora nenamietali," uviedol Kvasnica.
Pokračoval súdny proces v prípade vraždy Tupého. Puškár bol na pojednávaní, prípad odročili na september
Obžalovaný Adam Puškár zdôvodnil nezákonnosť pridelenia nového sudcu tým, že bol "inštalovaný" zmenou rozvrhu práce, ktorú považuje za nezákonnú.
"Chýba tam zdôvodnenie, chýba tam odkaz na zákon o sudcoch a odkaz na rozvrh práce samotný, ktorý takéto preloženie veci neumožňuje," uviedol pre médiá obžalovaný.
Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží.
Zranenia utrpeli viacerí ľudia
Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Zranenia utrpeli viacerí ľudia.
Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Polícia pracovala v minulosti aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia.
V kauze pôvodne obžalovali päť osôb, Richardovi Hrotkovi hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil.