Návrh zmeniť nemocnice na akciové spoločnosti sa Balážovi nepáči. Majerský sa obáva tichej privatizácie

Ako sa v zdravotníctve prejaví navrhovaná konsolidácia verejných financií? K tomu sa vyjadrili predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Vladimír Baláž (Smer-SD), poslanec NR SR a prezident komory zdravotníckych záchranárov František Majerský (KDH), predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský a prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová v relácii Téma dňa na ta3.

20240924 - Téma dňa
Foto: ta3

Mzdy lekárov sa zvýšia, ale nie o toľko, ako je v memorande

Vyzerá to tak, že liek na slovenské zdravotníctvo nemá ani Zuzana Dolinková. Netvrdí to len Andrej Danko, ale aj predseda vlády Robert Fico. Hlas-SD vníma kritiku veľmi citlivo. Napätie medzi SNS a Hlasom tak ohrozuje existenciu celej koalície. Situáciu môže paradoxne zachrániť práve Zuzana Dolinková. Vtedy, ak predloží dôveryhodný plán ozdravenia nášho zdravotníctva. Je to ešte reálne?

Vladimír Baláž povedal, že do zlej situácie sa dostali vinou predošlej vlády a deficit, ktorý zanechala, musia vyriešiť konsolidáciou. „Všetkým tým, ktorí dohadovali konsolidačný balík, sa zdalo navýšenie miest v zdravotníctve o 9,69 percenta, nominálne to bolo 380 miliónov eur, ako obrovský peniaz, ktorý by tam mali dať bez toho, aby sa nezískala nová efektivita alebo produktivita,“ povedal.

Balážovým osobným názorom je, že tomu rozumie, ale pokladá za nešťastné, že sa nerokovalo so sociálnymi partnermi. Potvrdil, že mzdy sa budú lekárom navyšovať, ale nebude to deväť percent, ako je písané v memorande, ktoré podpísal expremiér Eduard Heger, ale tri percentá. Dodal, že DPH na lieky sa znižuje a má to svoj význam.

Vláda klamala, tvrdí Majerský

František Majerský tvrdí, že je očividné, že vláda nekomunikovala so žiadnymi predstaviteľmi zdravotníckych organizácií a myslí si, že klamala. Podľa neho minister financií Ladislav Kamenický povedal, že opatrenie bude trvať len rok, z návrhu ale vyplýva, že opatrenie bude dlhodobejšie. Je presvedčený, že vláda ide šetriť na zdravotníkoch.

Ministerka sa mala podľa neho pobiť za zdravotníkov, čo neurobila a pristúpila na škrty aj v zdravotníctve. Na jej mieste by z postu odstúpil. Doplnil, že opozícia dala viac návrhov zákonov do parlamentu, ako ministerstvo zdravotníctva.

Slovenské zdravotníctvo kŕmi finančné skupiny, hovorí predseda LOZ

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský povedal, že konsolidácia sa dotkne najmenej lekárov, najviac ale zasiahne sestry. Spraviť z nemocníc akciové spoločnosti pokladá za nápad „cez čiaru“. Už pred letom lekári uviedli, že Dolinková stratila ich dôveru. Prekvapili ich niektoré kroky ministerky, napríklad preradenie niektorých nemocníc do vyššej kategórie, analýza financovaná spoločnosťou Penta, na základe čoho sa ministerka rozhodla nepostaviť nemocnicu Rázsochy, ktorá by konkurovala nemocnici Bory. Taktiež preradenie kardiocentra v Košiciach do vyššej kategórie, hoci analýzy hovorili o tom, že do tejto kategórie nemá ísť.

„V slovenskom zdravotníctve sa žiaľ prehnane kŕmia finančné skupiny, ktoré dosahujú v slovenskom podvyživenom zdravotníctve obrovské zisky,“ povedal Visolajský. Uviedol, že zdravotníctvo je tretí najziskovejší sektor na Slovensku.

Dodal, že poisťovňa Dôvera ide svojim akcionárom vyplatiť 156 miliónov, hoci sa podľa neho tvári, že je v strate. Tento rok vyplatila 20 miliónov, ako zdroj udal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, najvyššie kontrolné úrady, ale aj ministerstvo financií na to upozorňuje.

Uviedol, že po memorande ostalo na Slovensku viac doktorov ako pred desiatimi rokmi. Kým v roku 2011 odišlo do zahraničia 50 percent, tak v roku 2020 to bolo 25 percent, z toho väčšina bola zahraniční študenti. Takisto doplnil, že veľa doktorov sa vrátilo naspäť.

DPH možno doplatí pacient

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová dúfala, že ministerstvo zdravotníctva sa konsolidácii vyhne, čo sa však nestalo. V systéme podľa nej chýba 300 miliónov eur. Povedala, že hoci lekárov v nemocnici pribudlo, pacienti to však nepocítili.

Nie všetky zdravotnícke pomôcky budú spadať pod 5-percentnú sadzbu DPH. Spomenula, že nevie, ako na to budú reagovať výrobcovia a dodávatelia. Obáva sa, že DPH si doplatí pacient.

Majerský si myslí, že „všetko pôjde v zdravotníctve hore a v konečnom dôsledku na to doplatí pacient“.

Ani Baláž nie je veľkým fanúšikom akciových spoločností. Podľa Majerského by prišlo k tichej privatizácii. Visolajský hovorí, že s akciovými spoločnosťami máme na Slovensku skúsenosti, rovnako ako aj v Nemecku, kde sa situácia v nemocniciach výrazne zhoršila, keď sa zmenili na akciové spoločnosti.

Pozrite si celú časť relácie vo videu nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok