Prezident na pôde OSN: Politické krízy môžeme prekonať cez spoluprácu a dôveru

23.9.2024 16:20 , Aktualizované: 23.9.2024 21:54

Súčasné politické krízy vo svete možno riešiť prostredníctvom existujúcich medzinárodných inštitúcií a pragmatickej spolupráce, ktorá môže zvýšiť dôveru medzi členmi OSN. Uviedol to prezident Peter Pellegrini počas prejavu na Samite pre budúcnosť v rámci 79. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Pellegrini pozval Guterresa na Slovensko

Prezident pozval generálneho tajomníka Antónia Guterresa na návštevu Slovenska.

Návšteva by sa mohla uskutočniť pri príležitosti svetového vzdelávacieho fóra o umelej inteligencii (AI), ktoré budúci rok na jeseň zorganizuje na Slovensku ministerstvo školstva v spolupráci s OECD.

"Pripomenul som, že Slovensko je vážnym kandidátom na nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN pre roky 2028 a 2029," informoval Pellegrini po stretnutí s generálnym tajomníkom organizácie. Podľa vlastných slov ho uistil, že Slovensko je silným obhajcom fungovania multilaterálnych organizácií.  

Pozrite si tlačovú besedu Petra Pellegriniho z USA, kde sa vyjadril aj o aktuálnej situácii v politike na Slovensku.

Nezmyselné diskusie idú bokom

Prezident hneď na úvod svojho prejavu skonštatoval, že v Bezpečnostnej rade OSN vládne silná polarizácia, ktorú však podľa neho možno prekonať.

"To, čo sa pred desiatimi rokmi vo väčšine sektorov považovalo za to úplne najlepšie, je teraz pomalšie než priemer. Ak to platí pre podnikanie či každodenný život, prečo by to nemalo platiť pre politiku a medzinárodnú spoluprácu?" spýtal sa v prejave Pellegrini.

Podľa neho si nemožno v tomto prípade dovoliť "nezmyselné diskusie", ako sa to podľa neho stalo v prípade debaty o klimatickej zmene a tom, či sa vôbec odohráva. "Musíme reagovať na fakty, a nie ich popierať," apeloval.

Kde možno vidieť jednotlivé krízy

V príspevku pomenoval viacero súčasných kríz vo svete – upozornil na bezprecedentné množstvo konfliktov a porušovanie humanitárneho práva, spolu s celosvetovo dosiaľ najvyšším počtom utečencov a klimatické zmeny. Vyjadril sa aj k umelej inteligencii, ktorá podľa neho môže pomôcť aj pri hľadaní odpovedí na krízy.

Pri rozvoji technológií poukázal na potrebu ochrany digitálnej identity človeka, ktorá sa stáva podľa neho rovnako dôležitou ako fyzická identita. "Musíme vytvoriť podmienky na to, čomu ja hovorím 'digitálny humanizmus'. Teda musíme definovať práva a povinnosti vo virtuálnom svete a – čo je rovnako dôležité – aj nástroje na ich účinné vymáhanie," zdôraznil.

Zodpovedná online komunikácia

Podľa neho by možnosť vyjadrovať svoj názor v digitálnom prostredí nemala byť obmedzovaná, avšak mala by sa riadiť podobnými zásadami ako v reálnom svete. "Teda plná zodpovednosť a jasná totožnosť," vysvetlil.

Pellegrini vyjadril podporu Paktu pre budúcnosť, ktorého návrh Valné zhromaždenie OSN prijalo ešte v nedeľu.

Úlohou tohto 42-stranového dokumentu je spojiť štáty vo svete – a to aj tie, ktoré majú vzájomné spory, aby spoločne riešili výzvy 21. storočia vrátane klimatickej zmeny, umelej inteligencie, rastúcej nerovnosti a chudoby.

Hlava štátu strávi v Spojených štátoch týždeň, viac informácií v reportáži tu:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok