Z chráneného jazera si urobili kúpalisko. Svedok nakrútil, ako sa turisti kúpali v Popradskom plese

24.9.2024 00:00 , Aktualizované: 26.9.2024 11:44

Kúpanie v tatranských plesách, potokoch či vodopádoch je zakázané, no stále sa nájdu nadšenci, ktorí mu nedokážu odolať.

Popradské pleso kúpanie
Foto: reprofoto Facebook/Vysoké Tatry

Ohrozenie tatranského ekosystému

Priaznivé počasie láka niektorých návštevníkov Tatier, aby sa osviežili sa v ľadovej horskej vode. Kúpanie sa vo vysokohorských plesách, potokoch či vodopádoch je však zakázané. Predstavujú totiž ekosystémy tvoriace domov pre mnohé živočíchy, ktoré by mohli byť ohrozené ľudskou činnosťou.

„Už niekoľko rokov intenzívne vyzývame ľudí, aby si nerobili z tatranských plies a potokov kúpalisko. Snažíme sa vysvetľovať, že tieto vody sú domovom mnohých živočíšnych druhov, pre ktoré môžu mať aj malé zmeny biotopu fatálne následky,“ vyjadril sa ku kúpaniu v plesách začiatkom septembra minulého roka vtedajší riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Narušenie ekosystémov totiž nastáva už vtedy, keď návštevníci čo i len pristúpia k plesu. Dostávajú sa tým mimo vyznačeného turistického chodníka, čo je v rozpore s Návštevným poriadkom Tatranského národného parku.

„Ekosystémy poškodzujú návštevníci napríklad už tým, že prichádzajú k plesám, ktorých okrajová časť je citlivá na zošľapávanie, nastáva erózia brehov, zakaľovanie vody. Navyše, opaľovacie krémy a deodoranty môžu uvoľňovať do vody chemické substancie,“ upozornil TANAP.

Nedeľné kúpanie v Popradskom plese

V nedeľu (22. 9.) bolo na Facebooku v skupine Vysoké Tatry zverejnené video, na ktorom osoba pláva v Popradskom plese.

Vzniklo po ústupe ľadovcov v poslednej dobe ľadovej a voda stekajúca z okolitých dolín a štítov vytvorila dychberúce údolie.

Jazero má žltozelenú farbu a teplotu okolo 16 stupňov Celzia. Nachádza sa v treťom, teda najvyššom stupni ochrany.

Video na sociálnej sieti však okamžite vyvolalo množstvo reakcií a diskusií medzi členmi skupiny. Delili sa o názory na to, či je takéto kúpanie v zakázanej oblasti zodpovedné. Mnohí vyjadrovali pobúrenie nad riskantným správaním, zatiaľ čo iní sa na videu pobavili.

„Drzí a negramotní ľudia, čo toto robia…,“ napísala komentujúca. „Nemám slov, nemajú žiadny rešpekt k prírode, načo tam potom chodia, keď ju ničia,“ píše ďalšia.

„Takéto spravanie trestať vysokými pokutami aby si do budúcna pamätali ako sa správať v národnom parku!“ pohoršoval sa iný komentujúci.

Ďalší sa rozhorčovali, prečo ich osoba, ktorá nakrútila video, neupozornila, alebo nezavolala ochranárov.

Za kúpanie v plesách hrozia pokuty

Správu TANAP-u sme požiadali o aktuálne vyjadrenie k incidentu:

„Strážcovia Správy TANAP-u, okrem iných porušení návštevného poriadku, opakovane riešia aj prípady kúpania v tatranských plesách a potokoch. Ak je strážca priamo svedkom takéhoto skutku, môže osobe udeliť pokutu do výšky až 300 eur v blokovom konaní a v správnom konaní môže zaplatiť osoba, ktorá sa dopustila porušenia, sumu až do výšky 1 600 eur“ potvrdilo pre ta3 komunikačné oddelenie TANAP-u.

Najviac prípadov kúpania sa podľa TANAP-u vyskytuje v plesách, ktoré sa vyskytujú blízko značených chodníkov - v Batizovskom, Popradskom, Velickom a Štrbskom plese -, a v plesách v blízkosti horských chát.

TANAP tiež uviedol, že v mnohých prípadoch si ľudia uvedomujú porušenie zákona či návštevného poriadku a svoju vinu si pred strážcom aj často priznajú, no „ich túžba osviežiť sa v tatranskej vode je silnejšia ako zodpovednosť“.

Potreba získavať obdivovateľov

Podľa TANAP-u však „nevedomosť zákona neospravedlňuje, takže ani v týchto prípadoch sa postihu nevyhnú, ak ich strážca ,nachytá‘. Na niekoľkých miestach v Tatranskom národnom parku sú umiestnené rôzne tabule, ktoré informujú o zákazoch, avšak prax ukazuje, že ich ľudia nerešpektujú. Žiaľ, žijeme v dobe, keď potreba ukazovať aj túto formu falošného hrdinstva na sociálnych sieťach, prezentovať sa tým a získavať obdivovateľov, je silnejšia ako akákoľvek zodpovednosť, morálka, rešpekt a úcta k prírode. Mnohí návštevníci sa mylne domnievajú, že majú len práva, ale žiadne povinnosti“.

Tatranské plesá predstavujú vzácne ekosystému a sú citlivé na každé narušenie, aj kúpanie. „Pokiaľ ich chceme zachovať v nezmenenom stave pre ďalšie generácie, nesmieme na nich vplývať žiadnou ľudskou činnosťou. Viaceré plesá sú domovom jedinečných glaciálnych reliktov či endemitov a už aj malé zmeny v tomto citlivom prostredí môžu viesť k ich zániku“ uzatvára TANAP.

Pozrite si archívnu reportáž z 1. júla 2022 o pokutách za kúpanie v plese.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok