Vládny konsolidačný balíček nepotešil hotelierov. Varujú, že zvýšenie DPH zničí domáci turizmus
Hotelieri vyjadrili svoj nesúhlas so zvýšením dane na ubytovanie. Varujú, že to zničí domáci turizmus. Zväz cestovného ruchu SR a Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska to uviedla na tlačovej besede.
Požadujú prehodnotenie
Zamestnávatelia združení v Zväze cestovného ruchu Slovenskej republiky (ZCR SR), Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) a Bratislava Hotels Association (BHA) odmietajú zavedenie DPH na ubytovacie služby na úrovni 23 %. Upozorňujú, že to pochová cestovný ruch na Slovensku.
Z tohto dôvodu odmietajú prijatie konsolidačného balíka v aktuálnej podobe a žiadajú okamžité prehodnotenie sadzby dane zo strany ministerstva financií. "Toto bude ťahať cestovný ruch do čiernej ekonomiky a zníži sa kvalita ubytovania," myslí si Juraj Marko, prezident bratislavskej hotelovej asociácie.
Zvrat v gastre: DPH klesne na päť percent, hotelieri nebudú nadšení. Vybojovali sme to, odkazuje Danko
Upozorňujú, že 20 z 27 členských krajín má sadzbu DPH na ubytovanie na úrovni 10 % a nižšie. Ministerstvo financií podľa nich navrhuje dvojnásobné navýšenie.
"Je zarážajúce, že tomuto vážnemu návrhu zo strany MF SR nepredchádzala žiadna odborná diskusia s prihliadnutím na možné vplyvy na celý sektor," dodal viceprezident Zväzu cestovného ruchu SR Roman Berkes.
„Celý sektor je dnes v kontexte globálnej konkurencie vysoko senzitívny na cenu, a preto neprimerané navýšenie DPH zníži záujem turistov, obsadenosť ubytovacích zariadení, pokles celkovej spotreby v turistických destináciách, zmrazenie investícií do rozvoja a kvality a stratu konkurencieschopnosti pre celý sektor. Považujeme to za neprípustné a s takýmto krokom skrátka nemôžeme súhlasiť v žiadnom prípade,“ zdôraznil generálny manažér AHRS Martin Novotný.
Pozrite si celú tlačovú besedu hotelierov.
Menej návštevníkov, pokles v tržbách
Zvýšené ceny ubytovania môžu podľa zamestnávateľov spôsobiť aj presmerovanie záujmu o ubytovanie do šedej ekonomiky, bez výberu DPH a ostatných daní, čo neprispeje k avizovanej konsolidácii verejných zdrojov. Odborníci takisto zdôraznili, že zvýšenie DPH bude mať za následok pokles v ročných tržbách na úrovni 270 miliónov eur.
Okrem straty návštevníkov to môže podľa zamestnávateľov spôsobiť aj markantný nárast nezamestnanosti. "Navrhované zvýšenie sadzby na 23 % spôsobí ročný pokles na úrovni 1,3 milióna návštevníkov, čo môže znamenať ohrozenie pre 15.000 pracovných miest v sektore a previazaných odvetviach," uzavrel Novotný.