Prešovskí gymnazisti na stope k zdravšej budúcnosti. Zistili ako rozložiť látky, ktoré spôsobujú rakovinu

PCB látky spôsobujú rakovinu, poruchy imunity a znižujú IQ. Dvojica stredoškolákov z prešovských gymnázií objavila mikroorganizmy, ktoré ich dokážu rozložiť. Obyvateľom z okolia Chemka Strážske to dáva novú nádej na zdravšiu budúcnosť.

Začalo sa to približne pred tromi rokmi ako študentský projekt. Toxické a karcinogénne látky z výroby bývalého štátneho podniku Chemko vnímali Jozef a Alex ako obrovský problém, ktorý ohrozuje zdravie vyše 200-tisíc ľudí.

„Ak by sme nenašli riešenie, tak to bude mať veľmi vážne dôsledky nie len na lokálnej, ale hlavne na globálnej úrovni, a práve preto, sme sa rozhodli, že práve Strážske bude tá naša téma,“ povedal Alex Kanderka, objaviteľ metódy MARS PCB.

Mladí, no talentovaní

Mladí Prešovčania objavili unikátnu metódu, vďaka ktorej by sa vedcom v budúcnosti mohlo podariť vyčistiť Zemplín od PCB látok.

„Začali sme s tým, že sme si odobrali baktérie z okolia Chemka Strážske, keďže sme predpokladali, že tieto baktérie mali už vyvinuté nejaké adaptácie na nejakú metabolizáciu PCB,“ dodal Jozef Jabczun, objaviteľ metódy MARS PCB.

Predpoklad sa potvrdil. Dvojica mladých vedcov prišla na to, že najlepším nosičom pre baktérie a polychlorované bifenyly je aktívne uhlie. V laboratórnych podmienkach sa podarilo zlikvidovať 90% PCB.

„Naše baktérie dokážu degradovať najmä nízkochlorované a v budúcnosti by sme radi im nejak pomohli, aby dokázali degradovať aj tie vysokochlorované PCB,“ dodáva Jabczun.

Výsledky oslovili aj odborníkov

Unikátne výsledky stredoškolákov oslovili aj odborníkov z univerzitného prostredia. K využitiu metódy MARS PCB, teda mikrobiálne asistovanej remediácie stabilizovaných polychlorovaných bifenylov v praxi je však potrebný ďalší výskum.

„Ako to bude fungovať, keď ich vrátime späť do prírody vieme len z veľmi simulovaných laboratórnych podmienok. To znamená stabilná teplota, žiadne zrážky...,“ vysvetlil Peter Pristaš, mikribiológ a docent Prírodovedeckej Fakulty UPJŠ.

Zatiaľ teda nie je úplne jasné, či a kedy by tento objav mohol pomôcť dekontaminovať znečistené prostredie na Zemplíne.

„O 3 roky a 200-tisíc euro vám poviem,“ vtipne poznamenal Pristaš.

Čo bude ďalej? Záujem majú aj súkromníci

Hoci Alex študuje v Hongkongu a Jozef sa chystá na vysokú školu, obaja sú odhodlaní vo výskume pokračovať. Podporu majú aj v súkromnom sektore.

„Podporujeme mladých ľudí, ktorí dokázali ako bolo spomínané prezentáciou na rozličných fórach, dokonca v najprestížnejšom fóre v Los Angeles prezentovať svoje myšlienky a našu vedu, čo si myslím, že v podmienkach dnešného školstva je unikát,“ povedal Juraj Bayer, generálny riaditeľ VSE a.s.

Témy: pcb

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok