Kysuca ohrozila Vianoce. Voda zničila aj hotové ozdoby v skladoch, závod založil zbierku
V Čadci sa naďalej spamätávajú z povodní. 50-ročná voda, ktorá sa prehnala mestom, napáchala obrovské škody. V niektorých krajinách vo svete dokonca ohrozila Vianoce. Kysuca totiž ničila aj hotové ozdoby v skladoch.
Výrobný závod Okrasa v nedeľu zaplavila vyše metrová voda. Podniková predajňa už bola plná vianočných ozdôb.
"Celková škoda, čo sa týka na materiáli a na výrobkoch, predstavuje cca 200-tisíc," povedala predsedníčka družstva Okrasa Eliška Šipulová.
O nič lepšie neskončili ani sklady, kde bolo 68 paliet pripravených na expedíciu do Rakúska. Všetky teraz musia prebrať, prebaliť a zničené ozdoby nanovo vyrobiť.
"Založili sme zbierku Donio na pomoc výrobnému družstvu Okrasa s tým, aby sme zachovali 70-ročnú tradíciu," uviedla Šipuláková.
Kysuca je po týždni úplne v bežnom režime. Takto vyzerá za jej bežných podmienok. No a v nedeľu to vyzeralo úplne inak. Voda zaplavovala napríklad aj mólo.
Nechýbalo veľa a rozvodnená rieka sa aj v najširšom koryte takmer vybrežila. Pred kulmináciou vystúpila hladina až na štyri metre. Vodohospodári už dlhšie pripravujú reguláciu Kysuce, no pretečie ešte veľa vody, kým sa Čadčania dočkajú protipovodňových opatrení.
S následkami povodní budú bojovať do konca roka
"Plánovaný termín začatia prác je rok 2026. Avšak okrem samotného povoľovacieho procesu vodnej stavby je potrebné z časového hľadiska brať do úvahy aj proces majetkovoprávneho vysporiadania, výkupu pozemkov, prípadne vyvlastňovacie konania," uviedol hovorca SVP Marián Bocák.
"Tento víkend nám jednoznačne potvrdil, že keď prišla 50-ročná voda, tak sme mali zásadný problém, zalialo nám priemyselný areál. V prípade, že by bol realizované toto protipovodňové opatrenie, tak by sa nič z toho s určitosťou nestalo. Nakoľko sám projekt je dimenzovaný až na 100-ročnú vodu," povedal primátor mesta Čadca Matej Šimášek.
Bez eurofondov to ale nepôjde. Vyše sedem kilometrová regulácia Kysuce bude stáť minimálne 16 miliónov eur.
"Ochranné hrádze a nábrežné protipovodňové ochranné múry, navrhnuté na miestach, kde v minulosti dochádzalo k vybreženiu hladiny počas povodňových prietokov," ozrejmil Bocák.
"Škody dnes rátame v státisícoch, len na našom majetku sú v desiatkach tisíc. Je však dôležité napočítať straty v priemyselných areáloch a tie sa ešte iba vyhodnocujú," opísal Šimášek.
Len v čadčianskej Okrase budú s následkami povodne bojovať do konca roka. Vianoce sa totiž neúprosne blížia a živel spôsobil minimálne dvojtýždňový sklz.
Mestom sa prehnala blesková povodeň, voda zaplavila aj priemyselný areál. Takto vyzerá Čadca deň po
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac