Ako budú megatrendy ako AI a kybernetická bezpečnosť meniť našu budúcnosť

PR článok
16.9.2024 14:59

Pri príležitosti 30. výročia Americkej obchodnej komory na Slovensku sa dnes stretli členovia komory, štátni predstavitelia, odborníci, aby sa na prvom dni festivalu venovanému digitalizácii, spoločne pozreli na megatrendy, ktoré budú definovať našu budúcnosť.

Digital day
Foto: AM CHAM

Téma umelej inteligencie nie je ani zďaleka novou témou. Cieľom podujatia je ponúknuť na AI nový pohľad. Tým pohľadom je dopad na spoločnosť, ekonomiku, bezpečnosť a budúcnosť trhu práce. Sú to ľudia, ktorí budú s AI nástrojmi pracovať, regulácie, ktoré budú definovať vývin AI a jej aplikáciu a ekonomika, ktorá prirodzene tieto zmeny v podnikateľskom prostredí transformuje do produktov a služieb. Bez ochrany tohto digitálneho ekosystému by sme však nemali na čom stavať. Táto nová galaxia bude musieť stáť na silnej základni kybernetickej bezpečnosti, aby ustála nápor hrozieb, ktoré ju čakajú.

 

Umelá inteligencia už dnes transformuje obchodné operácie naprieč podnikateľskými sektormi. Očakáva sa, že AI prispeje do globálnej ekonomiky do roku 2030 približne 15,7 bilióna USD. Tento rast bude poháňaný zvýšenou produktivitou, automatizáciou a vytváraním nových trhov a odvetví.[1] ,,Hlavným megatrendom, ktorý bude formovať našu budúcnosť, je digitalizácia a umelá inteligencia. Je zjavné, že technológie budú zohrávať kľúčovú úlohu pri formovaní našej spoločnosti. Umelá inteligencia je v popredí tejto transformácie a ponúka obrovský potenciál na revolúciu v priemyselných odvetviach a ponúka zlepšenie kvality nášho života. S týmto potenciálom však prichádza aj zodpovednosť zabezpečiť, aby sa umelá inteligencia využívala eticky a v prospech všetkých,“ povedal v úvodnom prejave Martin Maštalír, prezident Americkej obchodnej komory v SR.

 

Umelá inteligencia poháňa novú priemyselnú revolúciu s pokrokmi v automatizácii, spracovaní jazykov a robotike. Tieto technológie zlepšujú výrobu, znižujú náklady a zvyšujú efektivitu. ,,Slovensko je už dlho známe svojím silným automobilovým priemyslom, ale verím, že budúcnosť je v diverzifikácii nášho hospodárstva a budovaní kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá dokáže poháňať inovácie a vytvárať pridanú hodnotu. Vďaka využívaniu technológií a investíciám do výskumu a vývoja môžeme prejsť od ekonomiky založenej na výrobe k ekonomike, ktorej hnacou silou sú znalosti a odbornosť. Umelá inteligencia môže pomôcť Slovensku zvládnuť tieto výzvy nielen v automobilovom sektore, ale aj pomôcť jeho vstupu medzi elitnú skupinu krajín, ktoré prinášajú inovácie,” uviedol Ivan Ivančin, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Pohľad do budúcnosti a pohľad na možné scenáre nie je iba výsadou firem, ale aj štátov a ich vedúcich predstaviteľov. Na budúcnosť sa musíme pripraviť úplne všetci – od štátnych inštitúcií, cez trh práce až po služby. S podporou našich členov a partnerov konferencie, ktorými sú Google, O2, Soitron, Visa.

---

[1] Umelá inteligencia a jej rozvoj

Digital day Foto: AM CHAM Digital day
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok