Zastarané metódy vyučovania už na najmladšiu generáciu neplatia. Učiteľ by mal komunikovať menej autoritatívne

Hovoria o nich ako o snehových vločkách - a oni to nemajú radi. Reč je o najmladšej generácii. Deti narodené po roku 2010, žiaci na základných školách, s technológiami vyrastajú. Hoci sú digitálne zdatné, môžu mať problémy so socializáciou a duševným zdravím. Zastarané metódy vyučovania už na nich neplatia.

"Hovoríme im, že sú to digitálni domorodci. Digitálne technológie sú pre nich samozrejmosťou," opísala generáciu Alfa školská psychologička Eva Gajdošová.

Generácia Alfa má veľa znalostí o tom, ako funguje internet a vie to, čo mnohé generácie pred ňou nie. Udržať si pozornosť týchto detí si žiada nové prístupy nielen od rodičov, ale aj učiteľov. Kurikulárna reforma školstva má za cieľ to upraviť. Kľúčovým prvkom vo vzdelávaní nemá byť učebnica, ale samotný žiak. 

"Každý žiak je iný a nie v každom sa odráža to, čo do neho škola dáva a investuje. Ale vnímame, že dosť dôležité je budovať u nich komunitu," uviedla riaditeľka Základnej školy na ulici Za kasárňou v Bratislave Monika Hulenová.

"Veľa s nimi debatovať, veľa diskutovať, rozvíjať kritické myslenie, pýtať sa na ich názory a postoje a potom ich usmerňovať," povedala školská psychologička.

"Hlavným naším cieľom je vychovať rozmýšľajúcu, samostatnú, zodpovednú bytosť, ktorá má hlboko v sebe vtesané základy slušnosti, tolerancie, vzájomnej pomoci a spolupatričnosti," doplnila Hulenová.

Generácia Alfa mení vzdelávanie

Pandémia a virtuálne prostredie ovplyvnilo sociálne schopnosti detí. Priateľstvá si radšej vytvárajú na internete, sú menej schopné riešiť konflikty a podľa školskej psychologičky sú citlivejšie. Komunikácia učiteľa by mala byť menej autoritatívna a viac partnerská. 

"Ak si získate ich dôveru, vidia, že ich máte radi, že im fandíte, že im chcete pomôcť, vyhľadávajú vašu pomoc a zdôverujú sa vám aj s mnohými intímnymi záležitosťami," vysvetlila Gajdošová.

Rozdávanie poznámok a pätiek na hodinách na nich neplatí. Aj negatívnu spätnú väzbu od niekoho, pri kom sa cítia bezpečne, vie generácia Alfa prijať lepšie. Viaceré školy preto zavádzajú kombinované hodnotenie - slovné a aj známkou. 

"Práve pri tom slovnom hodnotení sa dá poukázať aj na tie silné stránky dieťaťa a pochváliť, ale aj povedať, že kde sú tie rezervy toho dieťaťa," objasnila psychologička.

Vďaka technike, majú deti viac času na rozvíjanie kreativity. Zaujíma ich skôr zážitkové učenie ako memorovanie poučiek. 

"Snažíme sa, aby sa deti čo najviac naučili v škole. To, čo zažijeme na vyučovaní, aby si to, čo najviac zapamätali a odniesli si to domov," uviedla učiteľka Základnej školy na ulici Za kasárňou v Bratislave Monika Vargová.

Doba, v ktorej digitálni domorodci vyrastajú, sa neustále mení. Ich výhodu je, že sa zmenám vedia veľmi rýchlo prispôsobiť.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok