"Ruská špionážna veľryba" Hvaldimir už nežije. Našli ju mŕtvu na škandinávskom pobreží

2.9.2024 10:53

Nezvyčajný "ruský špión" bol nájdený mŕtvy na pobreží Nórska. Morský cicavec Hvaldimir mal na sebe zvláštny postroj a zaujímal sa o ľudí.

bieluha.jpg
Foto: Unsplash/Charlotte Collins (ilustračná fotografia)

Bieluha Hvaldimir, o ktorej sa špekulovalo, že ide o špióna ruského námorníctva, bola cez víkend nájdená mŕtva pri nórskych brehoch. S odvolaním sa na neziskovú organizáciu, ktorá veľrybu sledovala, o tom informovala agentúra Reuters.

Hvaldimira, ktorého meno je slovnou hračkou spájajúcou nórske slovo pre veľrybu (hval) a krstné meno ruského prezidenta Vladimíra Putina, uvideli cez víkend otec a syn, ktorí lovili ryby v južnom Nórsku, informovala nórska verejnoprávna televízia NRK.

„Hvaldimir nebol len beluhou severnou, bol majákom nádeje, symbolom spojenia a pripomienkou hlbokého putá medzi ľuďmi a prírodou,“ uviedla na sociálnej sieti mimovládna organizácia Marine Mind, ktorá bieluhu sledovala.

Zjavne ochočenú veľrybu s postrojom označeným nápisom „majetok Petrohradu“ prvýkrát biológovia zaznamenali v nórskych vodách v roku 2019. Hvaldimir mal na sebe postroj s niečím, čo vyzeralo ako držiak pre malú kameru, keď bol prvýkrát videný v blízkosti ostrova Ingoya na severe Nórska, 300 km od ruskej námornej hranice.

Bieluha potom strávila tri roky pomalou plavbou na juh. V posledných mesiacoch ale zrýchlila a zamierila z neznámeho dôvodu ďalej na juh.

Mal rád ľudí

Ozubená veľryba sa veľmi zaujímala o ľudí a reagovala na gestá. To viedlo nórsku spravodajskú službu k domnienke, že pred tým, než sa dostal do nórskych vôd, bol držaný v zajatí v Rusku v rámci výskumného programu.

Moskva na obvinenia týkajúce sa Hvaldimira nikdy nereagovala. „Je to úplne strašné. Ešte v piatok bol Hvaldimir očividne v dobrom stave, takže musíme zistiť, čo sa mu mohlo stať,“ povedal morský biológ Sebastian Strand, ktorý veľrýb sledoval posledné tri roky. Dodal, že nebolo vidieť žiadne vážne vonkajšie zranenia. Regina Crosbyová Haugová z organizácie One Whale, ktorá viedla kampaň za Hvaldimirovu ochranu, dodala, že išlo o „zdravú mladú bieluhu bez známok choroby“.

Beluhy severné, typické svojou bielou farbou a guľovitým čelom, bežne žijú na severe, blízko Grónska či v ruských a nórskych arktických vodách. Najbližšia populácia Hvaldimirových druhov teraz žije pri Špicbergoch v Severnom ľadovom oceáne.

Pozrite si reportáž o ruskej špionážnej sieti v Poľsku:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok