Teplotné rekordy z vlaňajška budú zrejme prekonané, tvrdia odborníci
Rok 2016 bude veľmi pravdepodobne najteplejším od doby, čo existujú záznamy. Oznámila to Svetová meteorologická organizácia.
Nebezpečný jav El Niňo
Predbežné údaje zozbierané za prvých deväť mesiacov tohto roka ukazujú, že priemerná globálna teplota je tento rok 1,2 stupňa nad úrovňou pred priemyselnou revolúciou. WMO je agentúrou OSN. Teploty zostanú podľa WMO vysoké aj v závere tohto roka, a rok 2016 tak prekoná rok vlaňajší, ktorý bol tiež rekordný.
Vplyv na zvyšovanie teplôt má nebezpečný klimatický jav zvaný El Niňo, najvýznamnejším faktorom sú ale stále emisie skleníkových plynov. Vyhlásenie o stave klímy bolo tento rok zverejnené skôr, aby sa s ním mohli oboznámiť aj vyjednávači na klimatickej konferencii OSN, ktorá sa koná do 18. novembra v Marakéši. Jej cieľom je spresniť pravidlá a nájsť spôsoby napĺňania parížskej klimatickej dohody.
2016 set to be hottest on record. Global temps Jan-Sept about 0.88° C above 1961-1990 average, fuelled by #ElNiño, greenhouse gases #COP22 pic.twitter.com/OAv7cI8zPm
— WMO | OMM (@WMO) November 14, 2016
Rekordné vysoké teploty
"Ďalší rok, ďalší rekord. Vysoké teploty, ktoré sme zaznamenali v roku 2015 budú najskôr v roku 2016 prekonané," uviedol šéf WMO Petteri Taalas. "V častiach arktického Ruska boli teploty šesť až sedem stupňov nad dlhodobým priemerom. Mnoho ďalších arktických a subarktických regiónov v Rusku, na Aljaške a na severozápade Kanady hlásia najmenej tri stupne nad priemerom," dodal.
Podľa textu parížskej dohody má byť otepľovanie udržané pod dvoma stupňami Celzia, najlepšie do 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Signatári dohody sa zaviazali, že preto ďalej výrazne obmedzia vo svojich krajinách emisie, predovšetkým oxid uhličitý. Parížsky dokument nahradí v roku 2020 doterajší Kjótsky protokol z roku 1997.