Kamionisti pripravili RegioJet o veľkú časť vlakových súprav
Po májovej a septembrovej kolízii s kamiónmi na južnom Slovensku prišiel český súkromný dopravca RegioJet začiatkom novembra v tej iste oblasti aj o tretiu motorovú jednotku.
Požičali si Bardotku
Najprv museli ísť do opravovne dve jednotky Desiro od Siemensu a teraz ich nasledovala súprava Talent od firmy Bombardier. Vinníkmi nehôd boli vždy vodiči kamiónov, ktorí nerešpektovali výstražné svetlá na železničných priecestiach alebo dopravné značky.
Z 12 súprav, ktoré mal RegioJet vyčlenené pre trať Bratislava – Komárno, mu ich zostalo len deväť. Spoločnosť sa musela rozhodnúť pre neobvyklé riešenie. Od českého nákladného dopravcu Cargo si požičala lokomotívu radu 749, ktorá má prezývku Bardotka. Za ňu napojila svoje vozne pre diaľkové vlaky. Cestujúci nebudú mať síce v náhradnej súprave dispozícii nízkopodlažné súpravy, ale zvýši sa jej kapacita.
Nárast o 300 percent
Za nedostatočnú kapacitu vlakov už kritizovalo RegioJet slovenské ministerstvo dopravy. Podľa RegioJetu je to spôsobené tým, že sa na trati výrazne zvýšil počet cestujúcich. Za posledné štyri roky ich pribudlo 300 %.
RegioJet tvrdí, že bez toho, aby ministerstvo ako objednávateľ vlakov schválilo nasadenie väčšieho počtu súprav, sa situácia nevyrieši.
RegioJet nasadil súpravu s Bardotkou do dopravnej špičky. „Uvoľní sa tým kapacita doterajších jednotiek, niektoré vlaky zdvojíme“, uviedol hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj. RegioJet po nehodách s kamiónmi spoznáva podobný problém ako majú České dráhy so zaplatením opravy pendolina po nehode v Studénke.
Škoda na vozidlách RegioJetu je totiž vyššia, než limit povinného ručenia na havarované kamióny. Dopravcovi tak hrozí, že sa o platbu za havárie, za ktoré nemôže, bude musieť súdiť, alebo ich zaplatí zo svojich prostriedkov. Pritom nejde o jednoduchú opravu. Jednotky Desiro a Talent sa už nevyrábajú, preto ich obnova trvá dlhšie. Uviedol to portál iDNES.cz.