Diplomatická sieť Slovenska sa mení: Nové príležitosti v Afrike a Ázii, ministerstvo avizuje výrazné zmeny aj v Európe
Slovenská republika bude mať nové zastúpenie v štyroch krajinách. Od 1. septembra sa začnú nové zastupiteľské úrady vytvárať v Tanzánii, Malajzii, na Filipínach a v Alžírsku.
Zároveň od 31. decembra zaniknú slovenské zastúpenia v Dánsku, Nórsku, v poľskom Krakove a v ruskom Petrohrade.
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár o tom informoval na tlačovej konferencii. Návrh úpravy siete zastupiteľských úradov SR v stredu (28. augusta) schválila vláda.
Zrušenie styčného úradu v Kosove
Minister dodal, že rezort zároveň plánuje zrušiť Styčný úrad SR v Kosove.
"Chcem zároveň povedať, že ak hovoríme slovo zrušiť, je to len technický výraz, pretože náš záujem je budovať diplomatické vzťahy so všetkými krajinami, aj s tými, ktoré budú mať zastúpenie v inej destinácii. Ale budeme s nimi komunikovať naďalej. Myslíme, že tá intenzita komunikácie nie je taká a nie je potrebné, aby sme tam mali zastupiteľský úrad," vysvetlil minister.
Vznik úradu v Etiópii
Rozhodnutie o vzniku štyroch nových zastupiteľstiev podľa jeho slov odráža záujem Slovenska rozšíriť ekonomickú diplomaciu.
Popri nich má podľa Blanára vzniknúť aj styčný úrad SR v Etiópii.
"Je to sídlo organizácií OSN a je tam aj sídlo Africkej únie. A viete veľmi dobre, že SR sa uchádza o nestáleho člena bezpečnostnej rady OSN pre obdobie 2028 až 2029. (...) Preto je veľmi potrebné, aby sme s Africkou úniou a v Afrike boli rovnako veľmi aktívni," ozrejmil.
Nárast diplomatov
Okrem toho, vo viacerých krajinách pribudnú ekonomickí diplomati. Zatiaľ čo doteraz ich bolo 17, po zmene budú zastúpení v 43 krajinách.
"Toto je krok k tomu, aby bol na najvýznamnejších zastupiteľských úradoch človek, ktorý sa bude venovať tomu, aby pomáhal slovenským firmám. V 43 krajinách sa tým pádom budú môcť slovenské firmy obrátiť na niekoho, kto im bude plne k dispozícii a ktorého úlohou bude im pomôcť sa presadiť," vysvetlil štátny tajomník rezortu Rastislav Chovanec.
Dodal, že rezort sa snažil vyberať také krajiny, v ktorých by slovenské firmy ocenili podporu štátu a v ktorých má účasť ekonomického veľvyslanca pridané hodnoty.
"Preto sme aj pri výbere 43 krajín vychádzali z toho, aký bol dopyt slovenských firiem a z toho, kde si myslíme, že im budeme môcť pomôcť," poznamenal Chovanec.