Krivkami proti prehrievaniu. Vedci našli spôsob, ako ochladiť budovy a mestá
Nepravidelné vzory na fasádach budov by mohli pomôcť ochladiť prehriate stavby a zároveň znížiť množstvo tepla, ktoré odrážajú späť do prostredia. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informoval portál The Guardian.
Budovy sú v súčasnosti zodpovedné za približne 40 % celosvetovej spotreby energie a prispievajú k viac ako tretine globálnych emisií oxidu uhličitého. Veľká časť tejto energie pochádza z klimatizácie.
Pasívne chladenie namiesto klimatizácie
So zhoršujúcim sa globálnym otepľovaním narastá počet ľudí, ktorí pravidelne klimatizáciu využívajú. Podľa vedeckého časopisu NewScientist by sa emisie skleníkových plynov z chladenia mohli do roku 2050 viac ako strojnásobiť. V dôsledku toho mnohí výskumníci skúmajú spôsoby pasívneho riešenia chladenia, ktoré by nebolo závislé od spotreby energie.
Výskumný tím pod vedením Qilonga Chenga z Kolumbijskej univerzity v New Yorku vyvinul sľubné riešenie, ktoré by mohlo pomôcť znížiť energetickú spotrebu presmerovaním slnečnej energie mimo budovy.
Nastal deň, kedy sme vyčerpali ročné zdroje našej planéty. Čo znamená žiť na "ekologický dlh?"
Nepravidelné steny znižujú teplotu
Chengov tím navrhol "cik-cak" štruktúru stien, ktorá dokáže znížiť povrchovú teplotu budovy až o tri stupne Celzia bez toho, aby spotrebovala akúkoľvek energiu. "Vďaka takejto konštrukcii môžeme mať chladnejšie budovy," povedal Cheng pre The Guardian a dodal, že takto tvarovaný povrch zároveň zníži spotrebu energie na chladenie.
Stavba pozostáva zo stien so sériou výstupkov, ktoré pri pohľade zboku vytvárajú tvar pripomínajúci otočené schodisko. Táto konfigurácia využíva radiačné chladenie - pasívnu stratégiu chladenia, ktorá odráža slnečné svetlo. Sálavé chladenie si v poslednom desaťročí získalo pozornosť ako energeticky účinný spôsob boja proti stúpajúcemu dopytu po klimatizáciách.
Lacné materiály pre efektívnu modernizáciu
Na otestovanie svojho riešenia vedci z Chengovho tímu postavili meter vysoký model s kľukatými aj rovnými povrchmi. Keď ho v lete umiestnili na fasáde budovy v americkom New Jersey, kľukatý povrch bol v priebehu 24 hodín v priemere o dva stupne Celzia chladnejší ako plochý povrch.
Podľa šéfa výskumného tímu existuje množstvo lacných materiálov, ktoré by sa mohli použiť na chladiace steny. Ak by sa pridali napríklad vlnité panely, bolo by možné modernizovať aj existujúce budovy.
Energeticky výhodné riešenie
Účinok ochladzovania interiéru sa bude líšiť v závislosti od ďalších faktorov, akými sú aj rozmery okien. Tie by dokázali znížiť spotrebu energie potrebnej na chladenie až o štvrtinu.
Nepravidelné štruktúry chladiacich stien by boli vhodné len pre teplejšie podnebie, pretože v zime by zvýšili potrebu vykurovania. Cheng a jeho kolegovia však navrhli aj konštrukciu s výklopnými "lamelami", ktoré by sa dali vysúvať a nakláňať podľa toho, či je potrebné teplo absorbovať alebo odrážať.
Pozrite si archívnu reportáž o solárnej energii z 12. augusta 2023: