Francúzi smútia po odchode legendárneho herca. Alain Delon sa dožil 88 rokov

18.8.2024 08:09 , Aktualizované: 18.8.2024 18:42

Zomrel legendárny francúzsky herec Alain Delon, mal 88 rokov. Agentúre AFP to v spoločnom vyhlásení oznámili jeho tri deti. Delon bol v posledných rokoch chorý. Zomrel obklopený rodinou vo svojom dome v Douchy asi 100 kilometrov južne od Paríža.

Hviezdil najmä v 60. a 70. rokoch

"Alain Fabien, Anouchka, Anthony a tiež (pes) Loubo s nezmernou bolesťou oznamujú odchod otca. Zomrel pokojne vo svojom dome v Douchy, obklopený svojimi tromi deťmi a rodinou. V tomto nesmierne bolestnom čase smútku rodina žiada o rešpektovanie súkromia," napísali Delonovi potomkovia vo vyhlásení.

Herec, producent a režisér sa narodil 8. novembra 1935. Delon, svojho času symbol mužskej krásy, si zahral v takmer stovke filmov.

Bol jedným z najpopulárnejších hercov francúzskej kinematografie. Bol považovaný za jedného z najcharizmatickejších hercov na svete a vo Francúzsku aj za jedného z posledných príslušníkov generácie filmových hviezd, do ktorej sú zaraďovaní Romy Schneiderová, Yves Montand, Brigitte Bardotová, Jean Gabin či Jean-Paul Belmondo.

Svoju kariéru začal v 50. rokoch, keď mal len 22 rokov. Najvýznamnejším hereckým obdobím Alaina Delona boli 60. a 70. roky, keď hral vo filmoch takých režisérov, ako boli Luchino Visconti (Rocco a jeho bratia, 1960; Gepard, 1963), Michelangelo Antonioni (Zatmenie, 1962), René Clément (V žiari slnka, 1960), Louis Malle (Podivuhodné príbehy, 1968), Jean-Pierre Melville (Samuraj, 1967 a Osudový kruh, 1970).

Filmy natočené od polovice 80. rokov už neboli také úspešné a Delon v roku 1998 ohlásil ukončenie svojej filmovej hereckej kariéry.

Neskôr prijal iba drobné filmové roly, napr. vo filme Asterix a olympijské hry (2008).

Alaina Delona počas jeho hereckej kariéry obdivovali nielen diváci, ale aj herci, či politici. Mnohí si v tento smutný deň pripomenuli jedného z posledných bardov herectva.

Ceny sprevádzali aj kontroverzie

Od 70. rokov začal Delon niektoré svoje filmy aj produkovať a v 80. rokoch sa pokúsil i o réžiu - vo filme Kto nastaví kožu (1981) a Bojovník (1983).

Jeho talent bol ocenený v roku 1985, keď získal francúzsku filmovú cenu César v kategórii najlepší herec za film Náš príbeh. V máji 2019 počas filmového festivalu v Cannes získal Čestnú palmu za svoju celoživotnú kariéru. "Je to trochu posmrtná pocta, ale ešte za života," zdôveril sa vtedy dojatý herec na pódiu Palais des Festivals.

Udelenie tohto ocenenia Delonovi však sprevádzali kontroverzné reakcie: bol obvinený z mizogýnie a homofóbie a vznikla aj neúspešná petícia za to, aby mu cenu na festivale neudelili.

V roku 1991 získal Delon hodnosť rytiera Čestnej légie a v roku 2005 bol vtedajším francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom povýšený do hodnosti dôstojníka Čestnej légie za osobný prínos pre svetové filmové umenie.

V roku 2019 Delon utrpel mozgovú príhodu a odvtedy sa jeho zdravotný stav postupne zhoršoval.

Posledné roky jeho života sprevádzali aj problémy medzi Delonovou osobnou asistentkou Hiromi Rollinovou a jeho deťmi, ktoré mali podozrenie, že ich otca izoluje od zvyšku sveta, psychicky ho týra, nazerá do jeho listov a zneužíva lekárske informácie.

Právnou cestou Delonovci napokon dosiahli, že Rollinová sa vlani v lete z jeho domu odsťahovala. Nasledovali však aj spory medzi súrodencami, ktoré sa týkali starostlivosti o otcovo zdravie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok