Nočnú oblohu oslní nebeský úkaz. Modrý supermesiac zavádza názvom, výnimočnosť spočíva v niečom inom
Obloha v pondelok (19. augusta) ponúkne vzácny úkaz – modrý supermesiac, ktorý bude najväčší a najjasnejší v tomto roku. Belasú farbu telesa však nemožno očakávať. Prečo sa tak teda volá?
Tento rok priniesol pre milovníkov astronómie množstvo pozoruhodných nebeských úkazov, medzi ktorými nechýbalo úplné zatmenie Slnka či návrat diablovej kométy.
Nočnými oblohami sa rozliali farebné polárne svetlá a planéty Mars a Jupiter sa zdanlivo "spriatelili".
Uplynulo 55 rokov od pristátia na Mesiaci. Astronóm Jiří Šilha porozprával o historickom význame misie
Najjasnejší v splne
Ďalším fascinujúcim úkazom, ktorý svet čaká, je vzácny modrý supermesiac, ktorý bude možné pozorovať v pondelok, 19. augusta, keby bude najbližší spln.
Podľa NASA sa za supermesiac považuje Mesiac v jeho novej alebo úplnej fáze, keď je v rámci 90 percent svojej najbližšej vzdialenosti k Zemi. Najvýraznejší je v splne, keď je najväčší a najjasnejší.
Je to len názov
Tento spln sa však, napriek svojmu názvu, nebude javiť ako modrý. Pojem „modrý“ v tomto prípade označuje tretí spln v sezóne štyroch splnov alebo druhý spln v tom istom mesiaci.
Tento modrý supermesiac je jedinečný, pretože je to jediný augustový spln tohto roka.
NASA uvádza, že presný pôvod názvu „modrý mesiac“ nie je známy. Môže však súvisieť s historickými pokusmi stanoviť dátumy na pôst a Veľkú noc, ktoré sú ovplyvnené mesačným harmonogramom. Iný možný dôvod je, že v určitých obdobiach prach v atmosfére dodával Mesiacu modrastý odtieň.
Tento modrý supermesiac bude pre pozorovateľov oslnivý, no ak ho nestihnú, nemusia zúfať – bude to totiž prvý zo štyroch po sebe nasledujúcich supermesiacov v tomto roku.
Pozrite si aj reportáž z 21. júla o prvom pristáti na Mesiaci: