Slovenský dom v Paríži mal počas olympiády veľký úspech. Desaťtisíce návštevníkov si najviac pochutnali na haluškách
Spolu s hrami XXXIII. olympiády v Paríži ukončil svoje poslanie aj Slovenský dom. Počas troch týždňov ho navštívilo viac ako 44-tisíc ľudí, ktorí mohli nasať prvky slovenskej kultúry, gastronómie a podebatovať o rôznych témach so športovcami a vzácnymi hosťami.
Štamgast z Monaka
Slovenský dom sa nachádzal vo štvrti Porte de la Villette v 17. parížskom obvode. Nachádzali sa tu aj domy ostatných krajín, napríklad Kolumbie, Brazílie, Česka, či Slovinska.
"Toto miesto sme si vybrali po prvej obhliadke. Na projekte sme spolupracovali so spoločnosťou Slovakia travel. Spojili sme naše skúsenosti z olympiády a Slovakia travel prispela svojimi skúsenosťami z prezentácie krajiny. Projekt mal vo všeobecnosti veľký úspech, až nečakaný. Mali sme viac ako 44-tisíc návštevníkov a podľa informácií z parku navštívilo celkovo aj ostatné domy viac ako milión návštevníkov," povedala šéfka projektu Petra Gantnerová.
Návštevníci si mohli pochutnať na tradičných slovenských jedlách, pestrý výber však zatienili tie najtradičnejšie. "Najväčší úspech mali samozrejme halušky a pivo. Túto gastronómiu sa nám sem podarilo dotiahnuť aj vďaka našim partnerom. Máme veľmi dobrý kolektív, kde nás všetci chvália aj na dotazníkoch spokojnosti. Máme veľmi príjemný personál a ja teda by som sa im touto cestou chcela aj poďakovať. Viem, že sa ľudia viackrát otočili pre halušky. To je to taká dostatočná pochvala. Vychválil aj princ Albert, ktorý nebol v slovenskom dome po prvýkrát. On je vlastne štamgast, čo sa týka halušiek," dodala Gantnerová.
Počas dní olympiády si cestu do domu našli Slováci žijúci vo Francúzsku, ale aj ľudia z iných krajín. Pochopiteľne najviac bolo Francúzov. "Ja som zachytila veľa Čechov, Brazílčanov. Čo sa týka Francúzov, bolo ich veľa takých, čo pochádzali mimo Paríža," konštatovala šéfka domu.
Hry sa skončili, olympijský oheň zhasol. Našu vlajku niesli Forster a Salkazanov, pochodeň má Los Angeles
Skvelé ohlasy
Tradičný slovenský dom chýbal na olympiáde v Tokiu a aj na ZOH v Pekingu. Dôvodom boli opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu.
"Neviem, či bolo ťažšie pripraviť dom pre to, že sme ho nemali na predchádzajúcich hrách. Skôr to bolo ťažšie čo sa týka koordinácie. Je síce super, že sme boli v parku národov, kde spolu s nami bolo 16 takýchto domov, ale mali sme nejaké obmedzenia, čo sa týka množstva vecí, ktoré tu aj rôzne iné domy mali. Ale už máme nejaké skúsenosti s domami a tak nám dosť pomohlo, že vzniklo nové ministerstvo. Slovakia travel vie urobiť prezentáciu krajiny, takže to bolo jednoduchšie. Ale organizačne to bolo trošku náročnejšie aj pre špecifickosť Francúzov a jazykovú bariéru. Najťažšie bolo vysvetliť im ako náš dom funguje, pretože to koordinoval len Park de La Villette a oni nikdy niečo takéto nerobili. A tiež je trošku ťažšie pôsobiť mimo olympijského hnutia, kde pravidlá nie sú pevne nastavené, takže bolo to dosť turbulentné, aj čo sa týka ich politickej situácie. Ale najťažšie bolo ich presvedčiť, že my vieme, čo robíme a nech nám to len umožnia."
Počas celého dňa sa návštevníci mohli okrem jedla aj zabaviť. Rôzne hudobné kapely sa starali o program, k videniu bol aj tradičný slovenský folklór.
"Ja som bola celkom prekvapená, že sa zapájali do tancovania. Ale veľkú popularitu mali naše skupiny, živé vystúpenia a aj dídžej mal veľký ohlas. Na konci dňa sem prišli všetci sa ešte zabaviť, čiže to malo naozaj veľký úspech. Mali sme aj súťaže s Petrom Saganom na trenažéri, aj to malo veľký ohlas," uzavrela Gantnerová.
Pozrite si Raňajky, kde sa rozoberali uplynulé olympijské hry: