Vláda si posvieti na alternatívne palivá aj podporu ubytovania študentov
Vláda sa bude na rokovaní zaoberať postupným zvyšovaním používania alternatívnych palív v doprave. Tie slúžia ako čiastočná náhrada za najviac používané palivá - teda benzín a naftu. Cieľom ich zvyšovania je okrem iného aj prispieť k eliminácii emisií skleníkových plynov.
Nové siete infraštruktúry
Cieľom postupného zvyšovania alternatívnych palív v doprave je prispieť k diverzifikácii zdrojov, eliminácii emisií skleníkových plynov a vylepšiť environmentálne dosahy tohto odvetvia. Konštatuje to Ministerstvo hospodárstva SR v návrhu Národného politického rámca pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami, ktorým by sa mala zaoberať vláda.
Chýbajúci harmonizovaný rozvoj podpory dopravných prostriedkov a infraštruktúry pre alternatívne palivá bráni podľa rezortu hospodárstva rozvoju úspor z rozsahu na strane ponuky a mobilite na strane dopytu.
"Je potrebné vybudovať nové siete infraštruktúry, napríklad pre elektrickú energiu, skvapalnený zemný plyn, stlačený zemný plyn, dobudovať siete pre skvapalnený ropný plyn a v prípade potreby pre vodík," podčiarklo MH.
Zastaralý príspevok na ubytovanie
Ministri budú hovoriť aj o spravodlivejšom systéme sociálnej podpory v oblasti ubytovania študentov, ako aj podpore vysokých škôl pri rozširovaní ubytovacích kapacít a v ich skvalitňovaní. Ide o ciele ministerstva školstva v rámci dlhodobého zámeru vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl do roku 2021.
Rezort v materiáli konštatuje, že vysoké školy majú obmedzené kapacity v študentských domovoch a zaostávajú v komforte a v kvalite ubytovania v porovnaní so súčasnými štandardmi.
„Príspevok na ubytovanie v rámci dotácii zo štátneho rozpočtu sa prakticky za 15 rokov nezmenil. Študenti, ktorí sú nútení sa ubytovať mimo študentských domovov a zmluvných zariadení vysokých škôl, znášajú celé náklady na ubytovanie sami,” uvádza ministerstvo.