Podvodov v prepoisťovaní na Slovensku pribúda. Ako sa vyhnúť pasciam a ako chrániť svoje údaje?
Asociácia zdravotných poisťovní (ASP) SR upozorňuje na nekalé praktiky pri prepoisťovaní. Upozornila, že zdravotné poisťovne už zaevidovali prvé pokusy o podvod.
Asociácia pripomína, že zmena zdravotnej poisťovne musí byť dobrovoľným rozhodnutím a apeluje na ľudí, aby boli obozretní.
1. Ak zmena, tak dobrovoľne
Zmena zdravotnej poisťovne musí byť vaším slobodným rozhodnutím. Ak zmenu zvažujete, dobre sa informujte a vyberte si služby tej poisťovne, ktorej programy sú pre vás a vašu rodinu najviac užitočné.
Overte si tiež, či má nová poisťovňa zmluvy s lekármi alebo zariadeniami, ktoré navštevujete alebo sa chystáte navštevovať.
2. Čítajte, čo podpisujete
Častou praktikou podvodníkov je, že vám dajú podpísať zmenu zdravotnej poisťovne pri poskytnutí iných, napríklad finančných služieb, alebo pod zámienkou nezáväzného prieskumu. Preto si vždy riadne prečítajte, čo podpisujete.
Pokuta sa môže vyšplhať na tisíce eur. Majitelia elektrokolobežiek musia mať od štvrtka zaplatené povinné poistenie
3. Osobné údaje len dôveryhodným osobám
Stáva sa, že ľudia sú prepoistení bez svojho vedomia. Preto nikdy neposkytujte svoje osobné údaje, ako sú rodné číslo, číslo občianskeho preukazu, bez overenia dôveryhodnosti osoby alebo inštitúcie, ktorá ich požaduje.
Takisto si preverte účel poskytnutých údajov.
4. Sledujte oficiálne kanály a komunikáciu
Prepoistiť sa môžete bezpečne aj online prostredníctvom oficiálnych webových stránok poisťovní. Vyhýbajte sa podozrivým e-mailom, telefonátom a webovým stránkam.
Ak máte pochybnosti, kontaktujte svoju aktuálnu alebo novú poisťovňu priamo prostredníctvom oficiálnych kontaktov.
5. Čo v prípade podvodného prepoistenia
Približne mesiac po vašom prepoistení vás bude kontaktovať vaša pôvodná aj nová poisťovňa. Ak došlo k prepoisteniu bez vášho vedomia, máte do 31. 10. právo vziať prihlášku späť.