Zlomenie prsta či podpálenie auta. Na internete sa objavujú ponuky zločinu na objednávku
Zlomenie prsta či podpálenie auta za finančnú odmenu. Na sociálnej sieti Telegram sa objavujú ponuky zločinu na objednávku. Skúsenosti s podobnými službami už nie sú problémom len ďalekého zahraničia. Prvé prípady sa vyskytli aj u našich českých susedov. Ponuky neobchádzajú ani slovenský internetový priestor.
V zahraničí je tento fenomén známy ako pomsta na objednávku. Kanály na sociálnych sieťach ponúkajú služby ako únos ľudí, streľbu, fyzický útok na konkrétne osoby, spôsobenie zlomenín a ťažkého ublíženia na zdraví. Rovnako ponúkajú vymáhanie dlhov, podpaľačstvo a ničenie majetku.
"Slovenská republika má skúsenosti s tým, že na internetoch sa objavujú rôzne ponuky na páchanie trestnej činnosti za úplatu, čiže za nejaký prospech finančný," uviedol Jozef Halcin, riaditeľ Odboru prevencie kriminality MV.
Väčšinou sa však tieto ponuky objavujú v priestore darknetu, aj preto k nim väčšina obyvateľov bežne prístup nemá.
"Ale môže sa také niečo ukázať aj na sociálnych sieťach, ktoré nie sú nejakým spôsobom regulované, prípadne v uzavretých komunitách, do ktorých ani samotní administrátori sociálnych sietí nemajú prístup, takže niečo také sa nedá vylúčiť," dodal Halcin.
Slovenská polícia zatiaľ prípady ponuky na spáchanie trestného činu za odplatu na sociálnych sieťach neeviduje.
Samoregulácia sociálnych médií
"Dnes platí, že sociálne siete majú zodpovednosť za to, aký obsah sa na ich platforme nachádza. Ak sa tam nachádza napríklad niečo, čo je nelegálne, tak sociálna sieť musí tento obsah odstrániť. Majú na to 24 hodín, ak tak nespravia, vystavujú sa hrozbe pokuty zo strany EÚ," vysvetlil Gabriel Tóth, odborník na sociálne siete.
Európska legislatíva, ktorá tento záväzok sociálnych sietí upravuje platí od minulého roka. Doposiaľ však žiadnu pokutu neudelila.
"Ak je obsah toxický, výzvy k násiliu a podobne, určite ho treba nahlásiť sociálnej sieti aby ten obsah odstránila. Ak je to niečo, čo zaváňa trestným činom, tak určite oboznámiť aj políciu," doplnil Tóth.
Uložte si dôkazy
"Odporúčam všetkým obyvateľom, ak by sa stretli s takouto ponukou služby takéhoto charakteru, aby určite kontaktovali políciu SR," vyzýva Halcin.
Odborníci upozorňujú, že páchateľom takýchto trestných činov hrozia tresty od niekoľkých rokov až po výnimočný trest a doživotie v závislosti od závažnosti trestného činu. Rovnako sú na tom aj tí, ktorí si takýto čin objednajú.
"Ak si niekto objedná spáchanie činu, ktorý je trestným činom, dopustí sa v zmysle Trestného zákona trestného činu vo forme účastníctva. Účastníkovi môže hroziť rovnaký trest, ako by hrozil páchateľovi konkrétneho trestného činu," upozornil Halcin.
V prípade, ak občan zaregistruje takúto „ponuku“ a obráti sa na políciu, je dobré, ak pri podaní oznámenia priloží aj screenshot danej ponuky.