VšZP potichu upravila cenu zdravotníckeho materiálu, tvrdí Beblavý
Všeobecná zdravotná poisťovňa otvorila opäť zlatú baňu slovenského zdravotníctva, pretože po mesiaci od zníženia cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu ich vrátila na pôvodnú sumu, alebo ich aj zvýšila. Tvrdí to poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý.
Cenu materiálu zvýšila o 28,9 percenta
Podľa poslanca Miroslava Beblavého celý cenník špeciálneho zdravotníckeho materiálu obsahuje 3354 položiek a VšZP zvýšila od 1. novembra cenu pri 1585 položkách. "Ceny nezvýšila o nejaké drobné, ale v priemere o 28,9 percenta," upozornil poslanec.
O cenách špeciálneho zdravotníckeho materiálu rozhoduje podľa Beblavého zdravotná poisťovňa, pretože nemocniciam prepláca ich nákup do výšky, ktorú sama urči. "VšZP upozornila, že od 1. októbra znižuje ceny špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Podľa vlastných slov vychádzala z analýzy reálnych údajov, ktoré získala za posledné dva roky priamo od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, dodávateľov a v úprave zohľadnila aj výšku úhrad za špeciálny zdravotnícky materiál v Česku," priblížil poslanec.
Príkladom bolo napríklad zníženie ceny kostnej náhrady – rastúci total femur LINK. Tá bola podľa Beblavého preplácaná od VšZP v období do 1. októbra v maximálnej výške 27.351 eur. Od začiatku októbra štátna poisťovňa znížila cenu tejto kostnej náhrady na 20.344 eur. Takýto prípad je aj pri prietokovom modulátore MFM, ktorého preplácaná cena sa z 18.999 eur znížila na 12.400 eur. "Už o mesiac neskôr však poisťovňa potichu ceny opäť upravila," upozornil Beblavý.
Kým pri dvoch spomínaných materiáloch sa cena dostala na sumu pred 1. októbrom, pri systéme na implantáciu transkatétrovej aortálnej chlopne Engager sa však podľa poslanca cena zmenila najprv v októbri z 18.869 eur na 12.315 eur, od 1. novembra ale stúpla na 18.900 eur.
Beblavý: VšZP otvorila zlatú baňu zdravotníctva
"VšZP bez vysvetlenia do veľkej miery vymazala výsledky svojej hĺbkovej analýzy a opäť otvorila zlatú baňu slovenského zdravotníctva. Tento postup je prejav buď absolútneho amaterizmu vedenia poisťovne alebo absolútneho úspechu dodávateľov. Možno aj kombinácie," skonštatoval Beblavý. Ministra zdravotníctva Tomáša Druckera žiada, aby vedeniu VšZP vystavil minimálne žltú, ak nie hneď červenú kartu.
Beblavý považuje nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu za jednu z najväčších dier slovenského zdravotníctva. Takýto materiál podľa jeho slov tvorí viac ako 40 percent obstarávania slovenských nemocníc. Odporúča preto zaviesť základnú porovnateľnosť špeciálnych zdravotníckych materiálov, ktoré majú rovnaké špecifikácie, ale odlišných výrobcov.
Taktiež odporúča kompletnú cenovú transparentnosť po vzore Veľkej Británie, centralizáciu nákupov špeciálneho zdravotníckeho materiálu a obmedzenie obchodovania s takzvanými sprostredkovateľskými firmami, ktoré navyšujú finálne ceny materiálov.