Takto doma predídete prehrievaniu. S klimatizáciou však opatrne, môže priniesť rad zdravotných problémov

16.7.2024 05:00

Domovy a pracoviská treba počas horúčav zabezpečiť pred prehrievaním. V interiéri sa odporúča udržiavať počas dňa teplotu pod 32 stupňov Celzia. V noci by nemala prekročiť 24 stupňov Celzia. Pripomenuli to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR s tým, že regulácia teploty je dôležitá najmä v prítomnosti detí, seniorov a chronicky chorých.

teplo teplomer horúčavy
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ako zabrániť prehrievaniu?

"Domovy a pracoviská zabezpečte pred prehrievaním, napríklad pred prenikaním priamych slnečných lúčov cez okná tienením - žalúziami alebo roletami. Odpojte čo najviac elektrických zariadení, ktorých používanie nie je v tom čase nevyhnutné. Zo zariadení totiž môže sálať teplo a môžu tak prispievať k zohrievaniu vzduchu v interiéri. Ak je to možné, vypnite umelé osvetlenie v domácnosti alebo na pracovisku," odporučila hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je podľa jej slov vetranie. "Odporúčame vetrať priestory v nočných alebo v skorých ranných hodinách. V čase vysokých denných teplôt neotvárajte okno, pokiaľ to nie je nevyhnutné," dodala.

S klimatizáciou opatrne

V lete sa pred horúčavami snaží mnoho ľudí schladiť v klimatizovaných priestoroch. Klimatizácia však môže priniesť okrem chladného osvieženia aj rad zdravotných problémov. Pri jej používaní by ste mali byť preto opatrní a myslieť na to, že nie každý ju znáša rovnako. Farmaceutická laborantka Tatiana Kocúrková upozorňuje, že na pozore by ste sa mali mať už vtedy, ak cítite, že na vás „niečo lezie“, ste unavení a začína vám byť zima.

Kým zdravotné problémy pri krátkodobých pobytoch v klimatizovaných priestoroch odznejú aj po krátkom čase, škodlivé je hlavne dlhodobé a opakované vystavovanie sa klimatizácii.

Riziko zdravotných problémov

Z klimatizácie ide suchý a studený vzduch, ktorý môže spôsobiť bolesť hrdla, dutín, ale aj nepríjemný dráždivý alebo hlienovitý kašeľ. Môže sa objaviť upchatý nos alebo stekajúci sekrét – nádcha. Ak nádcha trvá dlhšie ako sedem dní, je potrebné navštíviť lekára alebo si dať zmerať CRP.

Ak vás trápia stuhnuté svaly v dôsledku klimatizácie, pomôže im prehriatie. Najviac sa odporúča suché teplo. Pomôcť môžu aj hrejivé náplasti.

Oči sú citlivé najmä vtedy, ak na ne priamo fúka studený vzduch. Môžu byť suché, podráždené, opuchnuté, začervenané a môžu slziť. Suché oči sa prejavujú svrbením, ale klíma dokáže spôsobiť aj zápal a infekciu očí.

Pozrite si rozhovor z 9. júla:

Ako zmierniť následky používania klimatizácie

•Rozdiel medzi klimatizovaným prostredím a teplotou vonku by nemal byť väčší ako 5 až 7 stupňov Celzia.

•Dbajte na to, aby ste nesedeli priamo v prúde studeného vzduchu.

•V aute by mal vzduch smerovať skôr na predné sklo a nohy.

•Klimatizáciu nemajte zapnutú neustále. Skúste ju zapnúť v krátkych časových intervaloch, nie však dlhšie ako 4 hodiny denne.

•Nezabudnite na občasné vetranie priestorov.

•Absolútnou alfou a omegou je čistenie a pravidelná údržba klimatizácie. Je to dôležité nielen kvôli správnemu fungovaniu klimatizácie, ale čistením a výmenou filtrov zabránite rozmnožovaniu sa a šíreniu baktérií, húb a plesní, ktorým sa v prostredí klimatizácie darí.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok