Históriu Divadla Nová scéna dokumentuje originálna výstava

1.11.2016 14:26

Pri príležitosti 70. výročia svojho založenia otvorilo bratislavské Divadlo Nová scéna v priestoroch svojej kaviarne výstavu s názvom Divadlo v čase – Čas v divadle. Cieľom je čo najkomplexnejšie podať obraz všetkého, čo Nová scéna ako druhé profesionálne divadlo v Bratislave za doterajšie roky svojho pôsobenia urobilo.

Mapuje celú históriu divadla

Celkovo 573 digitalizovaných fotografií je doplnených výberom dobových dokumentov, scénografií a kostýmových návrhov. "Všetko dokopy dáva obraz o vývoji divadelnej kultúry na Slovensku za uplynulých 70 rokov," uviedla na otvorení výstavy jej kurátorka Zuzana Nemcová Gulíková.

"Výstava mapuje celú históriu divadla. To obdobie vypovedá o tom, že za 70 rokov prišlo k mnohým zmenám, posunom. K rôznym pozitívnym i negatívnym veciam, ktoré toto divadlo zažilo," doplnila generálna riaditeľka divadla Ingrid Fašiangová s tým, že výstava je venovaná aj ľuďom, ktorí divadlu venovali svoje srdce, dušu a celý život.

Výstava rozdelená podľa sezón

Výstava na ploche 73 štvorcových metrov je rozdelená chronologicky, podľa jednotlivých divadelných sezón, teda od najstaršieho obdobia až po súčasnosť. Prvý tematický celok mapuje obdobie rokov 1946-1953. Je to obdobie, keďNová scéna Bratislava pôsobilo ako ďalšia scéna Národného divadla.

Jeho oddelením a osamostatnením v roku 1953 sa začína druhé obdobie, trvajúce až do roku 1971. Ide o obdobie stabilizácie a profilovania obidvoch súborov a podľa kurátorky výstavy aj akéhosi hľadania cesty, ako budú oba súbory v jednej budove koexistovať a zároveň sa samostatne rozvíjať.

Nasleduje obdobie do roku 1989, teda etapa dospelosti a dozrievania Divadla Nová scéna"Stáva sa plnohodnotným hráčom a partnerom na divadelnom javisku a výrazným partnerom Slovenského národného divadla," podotýka kurátorka. Je to tiež obdobie profilovania významných režisérov a dozrievania hereckej generácie, ktorej mnohí protagonisti skončili práve na doskách SND. "Začalo sa hovoriť, že Nová scénaje predstupňom do národného divadla," doplnila Nemcová Gulíková.

Posledná časť výstavy zachytáva obdobie po roku 1989, keď divadlo po zmenených spoločensko-politických a kultúrnych podmienkach začalo opäť hľadať svoju tvár. "Divadlá museli prehodnotiť svoju identitu. Na koho sa budú obracať, komu chcú hrať a čo chcú hrať," vysvetľuje kurátorka.

Prišiel aj Maďarič

Minister kultúry SR Marek Maďarič je presvedčený, že začať výročie práve výstavou je veľmi dobré. "Pretože ľudská pamäť zrádza a je veľmi subjektívna, veľmi selektívna. Výstava dáva tým, ktorí si ju pozrú, či už to budú náhodní návštevníci, alebo pravidelní diváci Novej scény, možnosť istej chronológie, vidieť tú dlhú históriu divadla," skonštatoval na otvorení výstavy minister.

Podľa neho prispieva k celkovému obrazu divadla každá perióda, ktorou divadlo prešlo. "Určite boli vzlety aj pády. Boli to sezóny určite aj hviezdne, ale aj také, kedy sa uvažovalo, či Nová scéna bude naďalej existovať. Som rád, že Nová scéna je a verím, že Nová scéna bude," dodal minister.

Najdynamickejšie divadlo na Slovensku

Pozitívne divadlo hodnotí aj riaditeľka Divadelného ústavu Bratislava Vladislava Fekete. "Divadlo Nová scéna je najdynamickejším a najmeniacejším sa divadlom na Slovensku. Jedným dychom treba pridať, že je druhým profesionálnym divadlom v Bratislave," hovorí Fekete. Zároveň dopĺňa, že vďaka nemu vznikli aj ďalšie profesionálne divadlá v Bratislave.

"Je to studnica talentov, výborných režisérov a výborných inscenácií," dodala. Riaditeľka Divadla Nováscénaverí, že v tomto jubilejnom roku naštartuje divadlo len pozitíva. V plánoch do budúcnosti je napríklad znovurealizovať predstavenia so živým orchestrom, vrátiť sa k operetným titulom a muzikálovej produkcii. Vylúčené nie sú podľa nej ani činoherné predstavenia ľahšieho žánru.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok