Aj mačky potrebujú "vypustiť paru". Vedci zistili, prečo škriabu nábytok či koberce
Mačacie škrabance na stoličkách a skriniach alebo rozdriapané koberce. Ostré pazúry týchto domácich maznáčikov môžu nahnevať nejedného majiteľa.
V štúdii prezentovanej v časopise Frontiers in Veterinary Science teraz vedci z medzinárodného tímu dospeli k záveru, že na škriabanie mačiek má vplyv ich osobnosť, herné správanie, nočná aktivita, nedostatok rutiny a v neposlednom rade aj prítomnosť detí v domácnosti.
Stres mačkám škodí
Obzvlášť dôležitá je pritom úroveň stresu, ktorej je mačka vystavená, pretože vystresovaná mačka je náchylnejšia na škrabanie ako mačka, ktorá je pokojná a uvoľnená. Pre domácnosť je dôležité, aby mačka mala k dispozícii škrabadlo, kde svoju frustráciu môže znižovať.
Vedci zistili, že zásadné je tiež umiestnenie takejto škrabacej veže. Ak sa totiž nachádza na prominentnom mieste v obývacej izbe alebo blízko obľúbeného miesta mačacieho odpočinku a nie je schované a zastrčené v rohu, mačky ho skôr vyhľadajú.
"Poskytnutie bezpečného úkrytu, vyvýšených pozorovacích miest a dostatku príležitostí na hranie môže tiež pomôcť znížiť stres a povzbudiť mačku ku konštruktívnejším aktivitám, ako je škrípanie," hovorí hlavná autorka výskumu Jasemin Salgirli Demirbaşová z univerzity v Ankare.
Pozrite si reportáž o mačke, ktorá narušila modlitby počas Ramadánu:
Hra s mačkou je dôležitá
Výskumníci ale zdôrazňujú, aká dôležitá je pre domáce mačky hra ako náhrada za lov a možnosť prejavovať zvedavosť. Ak mačka nemá takmer žiadnu príležitosť sa vyblázniť, môže to viesť k frustrácii a škrabaniu. Rutinné hry sú lepšie ako obyčajné "vypúšťanie pary".
Preto vedci odporúčajú, aby si majitelia mačiek našli čas a spôsob, ako si pravidelne so svojím domácim maznáčikom zahrať. Herné úseky by však nemali byť príliš dlhé, pretože neustála stimulácia im môže hladinu stresu dokonca zvyšovať.
"Pravidelné, krátke, interaktívne hry a dobre vybrané mačacie hračky môžu pomôcť k redukcii stresu, a tým predchádzať nežiaducemu mačaciemu škrabaniu v interiéri," uvádza štúdia.
Zároveň vedci zistili, že nie všetky mačky je možné účinne od škriabania vecí a nábytku odradiť. Keď má mačka skôr deštruktívnu povahu, bude mať pravdepodobne aj tendenciu škrípať nábytok. A ak je v domácnosti dieťa alebo viac detí, potom podľa vedcov razantne u mačiek stúpa úroveň pociťovaného stresu a s ním aj riziko škrípania.
V rámci štúdie vedci vyspovedali 1200 majiteľov mačiek vo Francúzsku.