Des, hrôza a smútok. Svedkovia útoku na kyjevskú nemocnicu opisujú momenty po bombardovaní
Budovy čiastočne zrovnané so zemou, prach, rozbité okná, deti tlačiace sa k svojim rodičom a desiatky pomáhajúcich záchranárov, lekárov, vojakov i civilistov. Tak podľa agentúry Reuters vyzerala kyjevská detská nemocnica po zásahu ruskou raketou.
Rozsiahly útok, ktorý okrem metropoly zasiahol najmenej päť ďalších miest v centrálnej a východnej oblasti Ukrajiny, si vyžiadal bezmála vyše 30 mŕtvych a na 150 zranených.
Skaza všade navôkol
Sekundy po tom, ako ruská raketa narazila do kyjevského zdravotníckeho zariadenia špecializovaného na starostlivosť o detských pacientov, Svitlana Kravčenková utekala k svojmu dvojmesačnému synovi, ktorý sa v nemocnici liečil.
Bábätko prikryla látkou, aby ho ochránila pred vzduchom poletujúcim prachom.
Rusi zbombardovali detskú nemocnicu v Kyjeve. Národný ústav detských chorôb v Bratislave ponúka pomoc
"Bolo to desivé. Snažila som sa ho zakryť látkou, aby mohol dýchať," povedala chvejúcim sa hlasom 33-ročná žena, zatiaľ čo okolo nej záchranári v troskách budovy pátrali po preživších.
Malé dieťa Kravčenková držala pevne v rukách, zatiaľ čo jej manžel Volodymyr pozeral na skazu. Ich auto zaparkované vedľa zničenej budovy bolo pochované pod sutinami. Celá rodina ale našťastie vyviazla len so škrabancami a odreninami.
"Keby sme boli v aute, tak už neexistujeme," povedal Kravčenko a svoju ženu pohladil po tvári, aby ju utíšil, opisuje Reuters.
Okhmatdyt Children's Hospital in Kyiv. One of the most important CHILDREN’S hospitals not only in Ukraine, but also in Europe. Okhmatdyt has been saving and restoring the health of thousands of children.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 8, 2024
Now that the hospital has been damaged by a Russian strike, there are… pic.twitter.com/TmRlUmSBri
Ako to vyzeralo na mieste útoku
Areálom zariadenia sa po útoku bezradne prechádzala staršia lekárka s obviazanou hlavou a bielym plášťom pokrytým krvou.
Chvejúce sa mamičky pevne zvierali svoje bábätká, zatiaľ čo staršie deti, niektoré bez sprievodu, posedávali na dvore a spamätávali sa zo šoku.
Okolo nich desiatky záchranárov, vojakov i civilistov utvorili ľudskú reťaz, ktorá tehlu po tehle odpratávala sutiny.
Necíti hnev, len smútok a vyčerpanie
Lekárka z toxikológie, 55-ročná Jevhenija Rochvarhová, uviedla, že všetci jej najbližší kolegovia sú nažive.
Nebola si však istá osudom tých, ktorí sa v čase úderu mohli nachádzať vo vyšších poschodiach. Na otázku, či cíti hnev, odpovedala, že nie.
"Možno vyčerpanie. A veľmi hlboký smútok. Jednoducho by som si želala, aby sa to nestalo," povedala Reuters.