Slovensko robí pre Ukrajinu veľké množstvo práce, povedal prezident. Poľsko je pre nás strategickým partnerom
Prezident SR Peter Pellegrini vo štvrtok (4. 7.) ráno odcestoval na oficiálnu pracovnú cestu do Poľska. Stretol sa aj s hlavou štátu Poľskej republiky Andrzejom Dudom.
Bratislava je pripravená v prípade potreby hostiť vyšší počet vojakov armád Severoatlantickej aliancie na Slovensku a tiež je pripravená zvýšiť dodávky elektriny na Ukrajinu, čeliacej tretím rokom ruskej agresii. Uviedol to vo štvrtok vo Varšave prezident Peter Pellegrini po rokovaní so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom.
Elektrina pre Ukrajinu
Ten pred novinármi ocenil veľmi dobré susedské vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré podľa neho dokazuje aj Pellegriniho návšteva, podniknutá pred samitom NATO. Nový slovenský prezident zavítal do Poľska na svoju druhú zahraničnú cestu vo funkcii, po návšteve Česka.
Slovensko podľa Pellegriniho napriek svojmu mediálnemu obrazu, ktorý zdôrazňuje zdržanlivý postoj vlády premiéra Roberta Fica k podpore Ukrajiny, v skutočnosti robí pre Kyjev "veľké množstvo práce". Svedčí o tom podľa hlavy štátu zvýšenie výroby munície a delových hlavíc v slovenských zbrojovkách, ako aj vývoz elektriny na Ukrajinu, ktorej kapacity pre výrobu elektriny ničia ruské vzdušné útoky. Pellegrini tiež zdôraznil, že Slovensko neuznáva ruskú anexiu Krymu ani násilnú zmenu hraníc na východe a juhu Ukrajiny.
"Od začiatku vojny sme vyviezli už viac ako 40-tisíc megawattov elektriny na Ukrajinu a chystáme sa dodávky zvýšiť na jeseň a zimu, ktorá pre Ukrajinu bude pravdepodobne kľúčová," povedala hlava štátu na spoločnej tlačovej konferencii.
Poľsko je strategický partner
Ficova vláda po vlaňajšom nástupe k moci v súlade s predvolebnými sľubmi ukončila bezplatnú pomoc Ukrajine zo štátnych skladov, ale komerčné kontakty - napríklad na dodávku slovenských húfníc Zuzana - ponechala v platnosti.
"Náš severný sused je pre Slovensko strategický partner. Poľsko patrí medzi tri krajiny, ktoré sú najväčším investorom či najväčším obchodným partnerom Slovenska," poznamenal slovenský prezident. Spájajú nás tiež úspešné príbehy nášho členstva v Európskej únii a NATO, dodal a zdôraznil, že slovenské výdavky na obranu presiahli dve percentá hrubého domáceho produktu, ako sa zaviazali členské štáty aliancie.
Bratislava podľa neho nespochybňuje ciele Zelenej dohody pre EÚ, ale zvolené nástroje, pretože si nemôže dovoliť ohrozenie svojej ekonomiky a pracovných miest. Dudovi ponúkol pomoc a skúsenosti slovenských expertov pri zámere budovať jadrovú energetiku v Poľsku.
Pozrite si tlačovú besedu prezidentov: