Pacienti so strelnými poraneniami sa väčšinou do nemocnice nedostanú, tvrdí odborník. Ficov život zachránili šťastie a kondícia
Jeho tím zachránil život premiérovi Robertovi Ficovi. Ako lekári z banskobystrickej nemocnice zvládali extrémny tlak a čo urobili preto, aby sa predseda vlády tak rýchlo zotavil? Porozprávali o tom riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková a prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Jozef Valky.
Pokoj pre lekárov
Všetko, čo sa stalo, „z nás vyplavovalo postupne“, ozrejmila Lapuníková. Valky priblížil, že to „rýchlo prišlo a pomaly odchádzalo“.
Vzhľadom na záujem nielen slovenských médií bola celá situácia náročná, myslí si Valky. Bál sa, že to môže skončiť inak ako záchranou života premiéra.
Riaditeľka nemocnice chcela zabezpečiť pre lekárov „maximálny možný kľud“.
„Prenášanie stresu na nich by situácii nijakým spôsobom nepomohlo," doplnila.
„S takýmito pacientami sa stretávame v podstate každodenne. Strelných poranení však až toľko nie je. Ak aj sú, tak sa tí pacienti do nemocnice väčšinou nedostanú,“ povedal Valky s tým, že premiérovi zachránilo život aj šťastie. Zdôvodnil to tým, že sa neporanili cievy či orgány potrebné pre život.
Doplnil, že treba vyzdvihnúť aj kondíciu pacienta, „ktorá mala veľký vplyv na zotavovanie“.
Odchádzal vysmiaty
Nie je pravda, že zamestnancom nemocnice vzali mobilné telefóny, aby sa nevyniesli informácie o zdravotnom stave premiéra Fica. „Normálne sa čudujem, kde tento národ berie na to čas a hlavne potenciál zaoberať sa takými vecami,“ reagoval Valky na margo medializovaných informácií o postupoch ochranky voči personálu nemocnice.
„Ochrana bola viacstupňová,“ priznala Lapuníková. „Od pacientov sme dostali spätnú väzbu, že kde tí ochrancovia všetci sú, lebo pre bežného civilistu neboli rozpoznateľní v dave.“ Dodala, že v tom čase boli najchránenejšou nemocnicou na Slovensku.
Ak by nebol Fico v dobrom zdravotnom stave, ani by ho nepustili domov, dodal Valky. „Odchádzal vysmiaty, tešil sa, že už ide od nás preč.“ Až čas ukáže, či bude mať trvalé následky po strelných poraneniach.
Podľa riaditeľky sú školstvo a zdravotníctvo dve kľúčové témy, ktoré by mali vstupovať do priorít každej jednej vlády.
Celú reláciu si môžete pozrieť nižšie: