Takmer polovica Slovákov dovolenkuje bez poistenia. Európsky zdravotný preukaz nepokryje všetko
Takmer polovica obyvateľov Slovenska nemyslí pri dovolenkovaní v zahraničí na cestovné poistenie. Prípadne sa spolieha len na Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý nekryje všetky situácie, ktoré môžu pri cestovaní nastať.
Vyplynulo to z interných dát portálu pre porovnávanie cien poistení superpoistenie.sk.
Poistite sa
"Európsky preukaz zdravotného poistenia kryje ošetrenie a náklady na zdravotnú starostlivosť len v štátnych zariadeniach, podobne ako občanovi danej krajiny. Naproti tomu komerčné cestovné poistenie kryje zdravotnú starostlivosť či hospitalizáciu aj v súkromných zariadeniach, ale aj doplatky za lieky či prípadnú repatriáciu," uviedol Vladimír Cvik z portálu superpoistenie.sk. Zdôraznil, že okrem liečebných nákladov cestovné poistenie obsahuje širokú paletu poistení mnohých ďalších rizík a nebezpečenstiev, ktoré nás môžu na dovolenke a cestách do zahraničia nemilo prekvapiť.
Na dovolenku pôjde tento rok viac Slovákov. Pozrite si reportáž z 23. júna:
Rozdiel v cene poistení je malý
Základné poistenie, ktoré spravidla obsahuje iba úhradu liečebných nákladov, využíva 21 % dovolenkárov. Komplexné cestovné poistenie vyhľadáva približne jedna tretina ľudí, pričom toto číslo každým rokom stúpa. Podľa Cvika je jedným z dôvodov zvyšujúce sa povedomie o tom, že cenový rozdiel medzi základným a komplexným poistením nie je veľký, pričom balíky cestovného poistenia kryjú väčšinu bežných neočakávaných situácií v zahraničí.
Čoraz viac obyvateľov rieši cestovné poistenie online. Ide o dlhodobý trend, pričom objem uzatvorených zmlúv rastie každoročne o 10 %. Takmer štvrtina ľudí si podľa údajov portálu zabezpečuje poistenie až v deň odchodu a viac ako polovica ho rieši menej ako tri dni pred odchodom. Tento prístup sa podľa odborníka nemusí vyplatiť a môže viesť k zbytočným komplikáciám.