Rodičia, zbystrite. Lekárka vysvetľuje, ako môžete ničiť tráviaci trakt svojich detí
Tráviace ochorenia u detí majú svoje špecifiká, ktoré vyplývajú z neustáleho vývoja tráviaceho traktu. Rozmenené na drobné, v každom veku sa daná choroba môže prejaviť inak a pre každý vek je typické iné ochorenie. Viac o problémoch zažívacieho traktu sme sa porozprávali s detskou gastroenterologičkou a hepatologičkou Ivetou Čiernou z Polikliniky Bezručova.

„Treba si uvedomiť, že dieťa nie je malý dospelý, ako sa hovorí, že je len zmenšenina dospelého, ale má svoje špecifiká, pretože je to dieťa, ktoré sa vyvíja. A ešte aj v rámci toho detského veku existujú kategórie, ktoré sú ešte špecifickejšie a to je novorodenecký, dojčenský a batolivý vek,“ uviedla lekárka.
Detská tráviaca sústava sa po narodení stále vyvíja. „Napríklad malinké dieťa, keď sa narodí má zníženú produkciu slín, zvyšovať sa začne asi okolo pol roka, kedy začne extrémne dieťa sliniť. Takisto hltanie. Dieťa nevie prehĺtať, je to skôr reflexný dej po narodení a v tom polroku už začína vedome prehĺtať,“ vysvetľuje.
Ďalším špecifikom detského veku je nezrelosť pažeráka a nižší tlak zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, ktoré vedú k častému refluxu a regurgitácii (ublinkávaniu). „Takisto produkcia kyseliny je v tomto období veľmi nízka. Závisí aj od spôsobu výživy. Ak je dieťa dojčené, má nízku produkciu kyseliny chlorovodíkovej. Ak je na umelej výžive, je trošku vyššia. Čiže aj to trávenie je trošku iné,“ dodala lekárka.
Význam dojčenia
„Materské mlieko je jedinou prirodzenou stravou pre novorodencov a dojčatá,“ zdôrazňuje gastroenterologička. Obsahuje bioaktívne látky, protilátky a podporuje zdravý vývoj črevného mikrobiómu, ktorý má zásadný vplyv na imunitný systém. Naopak, umelé formuly, hoci sú vyvinuté s cieľom napodobniť materské mlieko, nemajú rovnaký komplexný účinok.
Najčastejšie ochorenia detí
Niektoré ochorenia tráviaceho traktu sú viditeľné a diagnostikovateľné hneď po narodení.
„Môžu to byť napríklad atrézie pažeráka, ak nemáte vyvinutú nejakú časť tráviaceho traktu, alebo to môžu byť anorektálne malformácie, čo sú nedostatočné vyvinutie konečníka alebo vývinové poruchy čreva. To je vidieť po narodení. Niektoré sa objavia až neskôr. Môžu to byť napríklad atrézia žlčových ciest. Dieťa proste začne byť žlté a nevie vylučovať žlč do čreva lebo nemá žlčové cesty. Potom to môžu byť nejaké poruchy vyprázdňovania,“ objasňuje.
Celiakia a zápaly čreva
S pribúdajúcim vekom sa môžu objaviť aj iné ochorenia, ako napríklad celiakia, ktorá patrí medzi autoimunitné ochorenia. „Je veľmi dôležité zachytiť ju včas, hlavne v tom detskom veku, pretože pri celiakii dochádza k poškodeniu čreva. Tam sa vyhladia klky, ktoré sú určené na vstrebávanie a tie deti môžu strádať, môžu mať nedostatok železa, vápnika,“ upozorňuje.
Celiakia sa dá liečiť celoživotnou bezlepkovou diétou, ktorá umožňuje črevu sa úplne zregenerovať.
Doktorka Čierna upozorňuje na rastúci trend zápalových ochorení čreva u detí, vrátane Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy. „Tieto ochorenia sú veľmi závažné, pretože zápalový proces ovplyvňuje nielen tráviaci trakt, ale aj iné orgány ako kĺby či oči,“ varuje.
Diagnostika a liečba
Diagnostika začína podrobnou anamnézou a menej invazívnymi metódami, ako je sonografia. Endoskopické vyšetrenia, ako sú gastroskopia či kolonoskopia majú presné indikácie a preferujú sa v celkovej anestézii.
Čo sa týka liečby, pediatrickí gastroenterológovia čelia obmedzeniam pri použití nových liekov. Väčšina klinických skúšok prebieha najprv na dospelých, a až potom sa overuje ich bezpečnosť pre deti.
„Ak klinické skúšky prešli, liek je účinný, sú s tým veľmi dobré skúsenosti, podáva sa dospelým a až potom niekedy aj o niekoľko rokov začnú prebiehať klinické skúšky u detí. My teoreticky môžeme podávať ten liek, o ktorom vieme, že funguje u dospelých. Môžeme ho podávať deťom, až keď prebehnú schvaľovacie procesy liekových agentúr,“ tvrdí.
Viac zaujímavostí si pozrite vo VIDEU.