Hodina a pol pre nerozhodnutých. Televízny duel Bidena a Trumpa sľubuje napätý súboj
Hodina a pol, žiadne publikum, jasne vymedzený čas pre rečníkov. Také sú základné parametre televízneho duelu v piatok, v ktorom sa viac ako štyri mesiace pred voľbou americkej hlavy štátu stretnú dvaja hlavní kandidáti: súčasný prezident Joe Biden a jeho predchodca Donald Trump.
Pre oboch mužov sa v noci na piatok naskytne vzácna šanca osloviť nerozhodnutých voličov v súboji, v ktorom sa očakáva veľmi tesný výsledok.
Čerstvý prieskum vypracovaný pre agentúru AP ukázal, že okolo 60 percent Američanov plánuje debatu v istej podobe sledovať. Napriek tomu, že sú Biden aj Trump pomerne nepopulárni a americkej verejnosti dobre známi, sa tak ich vyjadrenia pravdepodobne dostanú k desiatkam miliónov voličov.
Osemdesiatnik a usvedčený zločinec
"V stávke je toho zatratenia veľa," napísal v stredu web Politico v titulku článku o rozpoložení v Bidenovom tíme. Tento zdroj a ďalšie veľké médiá sa zhodujú, že Bidenovým cieľom bude najmä uistiť voličov, že zvládnu funkciu vykonávať ďalšie štyri roky. Vo veku 81 rokov je líder Demokratickej strany najstarším prezidentom v dejinách Spojených štátov a pri verejných vystúpeniach niekedy pôsobí unavene a strnulo. Ak by sa večer dopustil výraznejšieho prešľapu, tieto zábery by sa ihneď stali novou zbraňou v rukách jeho oponentov.
Trump, ktorý tento mesiac oslávil 78. narodeniny, tak silným pochybnostiam ohľadom svojej kondície nečelí, kandiduje však ako niekoľkonásobne obžalovaný a už tiež usvedčený politik. Zároveň v kampani vystupňoval svoju protiimigračnú rétoriku alebo útoky na súpera, ktoré vlani prirovnal k "hávedi".
"Donald Trump bude potrebovať ukázať disciplínu a vyzretosť, aby sa javil ako štátnik," uviedla spravodajkyňa BBC Sarah Smithová.
Navzájom sa urážajú
Televízny duel v Atlante bude nielen stretom dvoch politikov rôznych charakterov a s odlišnými postojmi k otázkam od imigrácie po zmenu klímy, ale aj stretnutím kandidátov, ktorí k sebe podľa všetkého skutočne správajú osobnú zášť. Web Politico na začiatku roka prišiel s informáciou, že Biden v súkromí svojho predchodcu označuje vulgárnymi výrazmi. Trump zase o svojom nástupcovi, ktorého víťazstvo nikdy neuznal, hovorí niekedy ako o neschopnom hlupákovi, inokedy ako o despotovi, ktorý ničí USA a zaslúži si väzenie.
Keď sa dvakrát pred kamerami stretli v roku 2020, boli ich duely mimoriadne vyhrotené a neprehľadné. Najmä ten prvý príliš nepripomínal debatu, keď Trump svojmu súperovi neustále skákal do reči a vyvolal tým rozhorčené reakcie Bidena.
Počas debaty im budú vypínať mikrofóny
Tento rok sa ich tímy dohodli na ďalších dvoch dueloch, pričom ten v piatok je v réžii televízie CNN. Aby zmiernila riziko podobného chaosu ako pred štyrmi rokmi, bude počas vysielania hosťom striedavo vypínať mikrofóny. Kandidáti budú mať vždy dve minúty na odpoveď a ďalšiu minútu na reakciu na slová súpera. V 90-minútovom prenose budú dve prestávky a v štúdiu budú chýbať diváci.
Otázky budú pokladať moderátori Jake Tapper a Dana Bashová. Hlavné témy debaty CNN vopred neoznámila, dá sa však predpokladať, že medzi nimi budú inflácia a imigrácia z Mexika. Prieskumy naznačujú, že to sú témy, ktoré Američanov najviac trápia, a zároveň problémy, pri ktorých viac dôverujú Trumpovi ako Bidenovi.
Ich debata sa koná vo fáze kampane, keď kandidáti republikánov a demokratov ešte oficiálne nemajú nomináciu svojich strán do novembrových volieb, akokoľvek obaja jasne vyhrali svoje primárky. AP podotýka, že duel konaný takto dlho pred voľbami ešte USA nezažili.
Aká bude cena za koniec vojny? Trumpovi poradcovia majú jasný plán, chcú zatlačiť na Putina aj Zelenského
Známi kandidáti
To, že sa tento rok o Biely dom znovu stretnú Biden a Trump, bolo takmer jasné už niekoľko mesiacov. Ich preferencie pri tom zostávajú veľmi vyrovnané a žiadnu zásadnú zmenu neprinieslo ani bezprecedentné uznanie Trumpovej viny na súde v New Yorku v kauze falšovania podnikateľských záznamov. Predvolebné debaty sú v USA málokedy zlomovým bodom kampane, avšak v tesnom súboji môže byť každý faktor rozhodujúci.
"Čím sa táto debata odlišuje, je to, že tu máte v zásade dvoch držiteľov úradu, na ktorých majú voliči veľmi dobre utvorené názory," povedala AP odborníčka na komunikáciu prezidentov z Pensylvánskej univerzity Kathleen Jamiesonová. "To ale neznamená, že tieto dojmy sú správne, alebo že zodpovedajú tomu, čo voliči uvidia na pódiu," dodala.