Zakladateľa WikiLeaks prepustili z väzenia po 1901 dňoch. Vracia sa do Austrálie, dohodol sa na priznaní viny

25.6.2024 06:41

Zakladateľ serveru WikiLeaks Julian Assange sa dohodol s americkou justíciou a mieni sa priznať k porušeniu zákona o ochrane tajných informácií. Dohoda urobí bodku za dlhoročným sporom o slobodu slova a Assange sa vďaka nej bude môcť vrátiť do domovskej Austrálie. Informovali o tom tlačové agentúry na základe súdnych dokumentov vyplnených v pondelok americkým ministerstvom spravodlivosti.

Prokuratúra podľa nich nebude požadovať pre Assange nový trest a postačí jej päť rokov, ktoré strávil v cele v Británii. Podľa vyjadrenia WikiLeaks už Assange v pondelok cieľ opustil a odletel z Británie, čo ukazuje video na sociálnej sieti X.

"Julian Assange je voľný," uvádza sa v príspevku na účte Wikileaks na platforme X.

"Z väzenia Belmarsh s maximálnym stupňom ochrany odišiel v pondelok 24. júna v ranných hodinách po tom, čo tam strávil dovedna 1901 dní. Kauciu mu udelil londýnsky najvyšší súd a popoludní nastúpil na palubu lietadla na letisku Stansted a odletel z Británie," dodáva portál.

Prizná sa k jedinému obvineniu

Päťdesiatdvaročný niekdajší počítačový expert v USA čelí 18 obvineniam, z toho 17 za špionáž. Podľa súdneho podania citovaného agentúrami sa mieni priznať k jedinému bodu obvinenia, ktorým je sprisahanie s cieľom získať a zverejniť utajované informácie o americkej národnej obrane.

Assange by mal osobne vypočuť rozsudok v noci na stredu SELČ na súde na jednom z ostrovov tichomorského súostrovia Severnej Mariany, ktoré je pridruženým štátom USA. Odtiaľ by mal zamieriť priamo domov do Austrálie.

Assange stál v roku 2010 za doteraz najväčším únikom utajovaných armádnych dokumentov a zverejnením nespočetne veľa diplomatických depeší alebo videa z útoku v irackej metropole Bagdade, pri ktorom Američania zabili niekoľko ľudí vrátane dvoch novinárov. Jeho právnici sa roky snažili brániť vydaniu do USA s tvrdením, že mu tam hrozí celkový trest až 175 rokov, ak bude odsúdený. Americké úrady odhadovali, že by trest bol výrazne nižší.

Pozrite si reportáž z 20. februára:

Navrhovaný trest

Podľa spomínaného dokumentu prokuratúra navrhuje trest 62 mesiacov väzenia, ktorý zodpovedá dobe, už strávil v britskej cele. Ak sudca na dohodu prokuratúry a Assangeových obhajcov pristúpi, oslobodzujúci rozsudok zaznie v stredu o 9:00 ráno miestneho času (1:00 SELČ).

WikiLeaks v utorok zverejnil video Assange v džínsoch a modrobielej košeli s vyhrnutými rukávmi, ako podpisuje dokument o svojom prepustení z britského väzenia a následne nasadá do súkromného lietadla s logom charterovej firmy VistaJet. Jediný jej let štartujúci v pondelok popoludní z londýnskeho letiska Stansted mieril podľa agentúry Reuters do Bangkoku, žiadny zo zdrojov oboznámených s Assangeovou cestou však oficiálne túto destináciu nepotvrdil. Zástupcovia Assangom založeného serveru napísali, že jeho prepustenie je výsledkom celosvetovej kampane zástancov slobody slova a radu ďalších stúpencov.

"Julian je voľný!!!" napísala na X jeho žena Stella Assangeová. "Našu nezmernú vďačnosť k tebe nemožno vyjadriť slovami, áno k tebe, ktorý si všetky tie roky mobilizoval, aby sa sen mohol stať skutočnosťou," dodala.

Zadržiavali ho 12 rokov

Assange od apríla 2019 pobýval v londýnskom väzení so zvýšenou ostrahou Belmarsh. Predtým strávil sedem rokov na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, ktoré ho chcelo stíhať kvôli podozreniu zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. V novembri 2019 švédska prokuratúra kvôli premlčaniu predbežné vyšetrovanie Assange zastavila.

Počas viac ako 12 rokov zadržiavania sa Assange pre mnohých stal symbolom boja za slobodu slova. Podľa jeho blízkych sa zároveň väznenie negatívne prejavilo na jeho zdravotnom stave.

Austrálsky premiér Anthony Albanese nechcene podľa agentúry Reuters komentovať prebiehajúce právne kroky, jeho hovorca však zopakoval premiérov názor, že Assangeov prípad sa už vliekol neúnosne dlho a jeho preťahovanie nemohlo priniesť nič pozitívne.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok