Každý tretí Slovák poberá dôchodok, čo je najviac v EÚ. Vyplácané sumy však patria medzi najnižšie
Každý tretí obyvateľ Slovenska poberá dôchodok, čo je najviac v Európskej únii. Celkové sumy vyplatené na dôchodky predstavujú takmer deväť percent HDP, čo patrí k najnižším hodnotám v Únii.
Ako ďalej priblížil štatistický úrad, dáta sa dotýkajú štyroch typov dôchodkových dávok - dávok v starobe, invalidite, vybraných dávok v nezamestnanosti a pozostalostných dávok.
Najviac poberateľov
Aspoň jeden z typov dôchodkov poberal v EÚ každý štvrtý obyvateľ, celkovo teda poberatelia tvorili 27,2 percenta spomedzi obyvateľov EÚ.
Najväčší podiel poberateľov z krajín EÚ malo Slovensko. Najmenej jeden z typov dôchodku vyplácal štát až 33,2 percenta obyvateľov.
Podobný podiel vykazovalo Luxembursko, Litva a Estónsko, v ktorých poberatelia tvorili 32 až 33 percent obyvateľov.
Ako sú na tom iné krajiny?
Okolité krajiny mali nižšie podiely poberateľov dôchodkov ako Slovensko, stále však išlo o nadpriemerné hodnoty v rámci EÚ.
Česko, Rakúsko a Poľsko vyplácali dôchodky približne 28 percent obyvateľstva. Výrazne pod priemerom Únie bolo Maďarsko, ktoré vyplácalo dôchodky 22 percent obyvateľov.
Najmenšie podiely obyvateľov, ktorí poberajú dôchodok, mali Cyprus (19 percent), Malta (19,2 percenta) a Španielsko (21,1 percenta).