Bez Ruska a Číny, no na strane mieru. Samit o Ukrajine je na konci, takéto sú výsledky
Účastníci prvého samitu o mieri na Ukrajine v nedeľu v záverečnom vyhlásení vyzvali na návrat detí deportovaných Ruskom a na zapojenie "všetkých strán" do prípadného mierového procesu.
Slovenská účasť
Slovensko sa pripojilo k 80 krajinám, ktoré podporili záverečné komuniké mierového samitu o Ukrajine vo Švajčiarsku. Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár však zdôraznil potrebu pokračovania ďalších mierových rokovaní so všetkými dôležitými partnermi.
"Potvrdzuje sa, že cesta k dosiahnutiu komplexného, spravodlivého a trvalého mieru vedie cez diplomatické rokovania a dialóg, nie cez zabíjanie," uviedol Blanár.
Zároveň opäť vyjadril nádej, že samit vyšle silný impulz k ďalším mierovým rokovaniam so všetkými partnermi vrátane krajín globálneho juhu a predovšetkým Ruska.
Aj samotné Slovensko je pritom ako sused Ukrajiny podľa ministra pripravené naďalej konštruktívne prispievať k mierovému úsiliu presadzujúc svoje národno-štátne záujmy.
Bez Ruska koniec nebude
Základom spravodlivého mieru musí byť rešpekt k územnej celistvosti krajín, uvádza ďalej text. Delegácie z niekoľkých krajín vrátane Brazílie, Mexika, Saudskej Arábie alebo Indie sa k záverečnej deklarácii rokovaní vo Švajčiarsku neprihlásili.
Samit konaný po viac ako dvoch rokoch ruskej agresie na Ukrajine bol účastníkmi označovaný ako prvý krok na zložitej ceste k spravodlivému mieru. Niekoľko štátnikov uvádzalo, že trvalé ukončenie konfliktu nemožno dosiahnuť bez Ruska, ktoré sa na rokovaní nezúčastnilo a medzitým pokračovalo v snahe rozšíriť svoje územné zisky v susednej krajine.
"Sme presvedčení, že dosiahnutie mieru vyžaduje zapojenie všetkých strán a dialóg medzi nimi," uvádza záverečná deklarácia väčšiny účastníkov. "Charta Spojených národov, vrátane princípov rešpektu k územnej celistvosti a zvrchovanosti všetkých štátov, môže a bude slúžiť ako základ na dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine," pokračuje text. Na stiahnutie Rusov z okupovaných častí Ukrajiny priamo nevyzýva.
Zelenskyj: Svet robí prvý krok k spravodlivému mieru. Povedal, prečo ešte nepredložil návrh na ukončenie vojny
Spoločná podpora pre plán chýba
Podľa švajčiarskeho denníka Tribune de Genève bolo vyhlásenie vydané v mene 85 krajín a medzinárodných organizácií, pričom dvojdňovej akcie sa zúčastnila stovka delegácií.
Medzi signatármi nie je žiadny člen medzinárodnej hospodárskej aliancie BRICS, do ktorej patrí aj Rusko. Okrem vyššie uvedených krajín deklaráciu nepodpísali aj Spojené arabské emiráty, Thajsko, Juhoafrická republika a Indonézia.
Na summite v predhorí švajčiarskych Álp sa Ukrajina snažila budovať podporu pre svoj mierový plán formulovaný už v roku 2022, konkrétne išlo o troch jeho bodoch: jadrovej bezpečnosti na Ukrajine, potravinovej bezpečnosti a ľuďoch uväznených alebo unesených počas vojny.
"Všetci vojnoví zajatci musia byť prepustení... Všetky deportované a nezákonne vysídlené ukrajinské deti a všetci ostatní ukrajinskí civilisti, ktorí boli nezákonne zadržaní, musia byť vrátení na Ukrajinu," uvádza spoločné vyhlásenie. Tiež vyzýva na zaistenie bezpečného chodu jadrových elektrární na Ukrajine a vymedzuje sa voči zásahom do produkcie potravín.
Pozrite si reportáž zo 16. júna o začiatku mierového samitu o Ukrajine.