V stredu oslavoval Deň Ruska, v sobotu zamieri na samit o Ukrajine. Postoj šéfa slovenskej diplomacie je nejasný

V strede týždňa oslavoval Deň Ruska, chystá sa navštíviť mierový samit o Ukrajine. S akým postojom a plánom cestuje do Švajčiarska minister zahraničných vecí Juraj Blanár, je otázne.

Juraj Blanár ruská ambasáda Deň Ruska
Foto: Facebook/Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku/ Посольство России в Словакии

Zastúpenie Slovenska na samite

Švajčiarsky Bürgenstock, ktorý sa nachádza necelých 40 kilometrov od Zürichu, privíta v najbližších dňoch hlavy štátov a vlád, aby spoločne vypracovali plán na nasmerovanie Ukrajiny k trvalému a spravodlivému mieru. Samit sa má stať základom mierového procesu, uvádza sa v oficiálnej správe.

Mierového samitu o Ukrajine sa zúčastní aj Slovensko. Deklaroval to minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Minister na samite zastúpi premiéra Roberta Fica.

Ministerstvo odkázalo, že je to "jasný odkaz slovenskej diplomacie pre Ruskú federáciu a Ukrajinu".

Čo má deklarovať nedávna Blanárova návšteva ruskej diplomacie?

Oslavoval s Bratčikovom

Minister zahraničných vecí, ešte v stredu (12. júna) oslavoval na veľvyslanectve Ruskej federácie ruský štátny sviatok Deň Ruska spolu s veľvyslancom Igorom Bratčikovom.

O tri dni neskôr (15. - 16. jún) už bude zastupovať postoj Slovenska vo veci konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom. Je otázne, čo konkrétne ponúkne na mierovom samite o Ukrajine slovenská diplomacia.

Rezort zahraničných vecí sa zatiaľ oficiálne nevyjadril ani k oslave na ruskej ambasáde, ani neprezradil zámer svojho ministra na blížiacom sa samite.

Kritika liberálov voči stretnutiu s Lavrovom

Rezort v reakcii na výzvu SaS, aby si Blanár predvolal ruského veľvyslanca na Slovensku Igora Bratčikova, uviedol, že šéf slovenskej diplomacie rokoval o mierovom samite pred štvrťrokom s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

SaS to vtedy kritizovala.

Rezort slovenskej diplomacie pripomenul, že SaS ešte začiatkom marca označila za nepriateľské gesto voči spojencom stretnutie Blanára s Lavrovom.

"Ak by to platilo, tak potom sa nepriateľsky voči spojencom správal aj americký minister Antony Blinken, ktorý sa stretol s ruským ministrom počas rokovania G20, a tiež turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan. Ten rokoval počas rovnakého diplomatického fóra v tureckej Antalyi s ruským kolegom ako slovenský minister," uviedol komunikačný odbor.

Blanár Lavrov Foto: TASR/AP Juraj Blanár na stretnutí so Sergejom Lavrom.

Zmena názoru?

Ministerstvo uviedlo, že po troch mesiacoch SaS vyhlasuje, že by sa s ruskou stranou malo rokovať, diplomaticky na nich pôsobiť a zapojiť ich do mierového samitu.

"Do toho samitu, o ktorom slovenský minister rokoval s ruským ministrom už pred štvrťrokom. Najskôr za túto komunikáciu SaS ministra Juraja Blanára atakovala a najnovšie po takej komunikácii sama volá," skonštatoval komunikačný odbor rezortu.

SaS tvrdí, že predstavitelia vládnej koalície musia dať svoje "kamarátske" vzťahy s ruským veľvyslancom bokom a spraviť to, čo je dobré pre Slovensko - diplomaticky tlačiť na Rusko, aby začalo pracovať na mieri.

Pozrite si archívnu reportáž z 2. marca 2024 o stretnutí Juraja Blanára so Sergejom Lavrom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok