Priateľská návšteva alebo provokácia? Na Kubu priplávala flotila ruského námorníctva
Flotila ruského námorníctva vrátane modernej fregaty či ponorky s jadrovým pohonom vo štvrtok dorazila do prístavu v Havane a zostane tam do 17. júna, informovala tlačová agentúra EFE.
Podľa kubánskej vlády ide o priateľskú návštevu, pričom americké zdroje ju označujú za vojenské cvičenie. Niektoré médiá vrátane agentúry AP tvrdia, že Moskva tak robí ako demonštráciu sily v čase napätia so Západom, ktoré sa vyostrilo v dôsledku vojny na Ukrajine.
Flotila ruského námorníctva vstúpila do Havany krátko pred 8.00 h miestneho času (pred 14.00 h SELČ), napísala agentúra EFE. Medzi plavidlami je aj fregata Admirál Gorškov, ktorá sa vlani vo februári zúčastnila na spoločnom námornom cvičení medzi Juhoafrickou republikou, Čínou a Ruskom s hypersonickými raketami Zirkon.
Priateľská návšteva
Kubánska vláda oznámila cestu ruskej námornej flotily minulý týždeň. Uviedla, že ide o „priateľskú návštevu“, ktorá bude trvať od 12. do 17. júna. Zároveň ubezpečila, že plavidlá nemajú na palube jadrové zbrane a nepredstavujú hrozbu pre región. Spojené štáty minulý týždeň uviedli, že očakávaný príchod takého malého počtu ruských vojenských lodí nepovažujú za hrozbu, ale že budú monitorovať ich pohyb.
Žiadna hrozba pre USA
Hoci flotila obsahuje jadrovú ponorku, nemá jadrové zbrane, zistili aj americké tajné služby, ako uviedol americký predstaviteľ, ktorého anonymne citovala agentúra AP. Flotila teda nepredstavuje „žiadnu priamu hrozbu pre Spojené štáty“, dodal americký predstaviteľ.
„Hoci ide pravdepodobne len o provokáciu zo strany Moskvy, vysiela to signál o schopnosti Ruska projektovať svoju moc na západnej pologuli s pomocou spojencov a určite to udržiava americkú armádu v stave vysokej pohotovosti,“ citovala AP Ryana Berga z washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS).
Pripomienka Washingtonu
Ruské vojnové lode v kubánskych vodách sú „predovšetkým pripomienkou Washingtonu, že je nepríjemné, keď sa protivník mieša do vašej blízkej pohraničnej oblasti,“ povedal pre AP Benjamin Gedan z amerického Wilsonovho centra, pričom narážal na angažovanosť Západu v ruskej vojne na Ukrajine.
Gedan uviedol, že ruské plavidlá v Karibiku majú tiež pripomenúť, že Moskva stojí na strane Kuby a Venezuely, proti ktorých autoritárskym vládam USA v minulosti uvalili sériu sankcií.