V Bruseli rokovali o dohode CETA, EÚ verí v uzatvorenie zmluvy
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz a kanadská ministerka obchodu Chrystia Freelandová sa zišli v Bruseli a rokuvali o možnej záchrane pripravenej dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou. Po stretnutí obaja vyjadrili nový optimizmus, uviedla agentúra AFP.
Optimizmus po stretnutí
Podpis dohody znemožňuje trvajúce negatívne stanovisko jedného z belgických regiónov, Valónska. "Na ťahu je Európa. Dúfame, že je možné nájsť riešenie," povedala podľa belgickej oficiálnej tlačovej agentúry Belga kanadská ministerka pred stretnutím.
Freelandová pritom v piatok vyhlásila, že rokovania medzi Kanadou, EÚ a Valónskom skončili krachom a že po mesiacoch vyjednávania v Európe odlieta sklamaná a smutná domov. Tvrdila, že v Kanade bude už v tej deň.
Po stretnutí so Schulzom bola Freelandová optimistickejšia. "Naozaj dúfam, že Európania to dokážu dotiahnuť do konca a že sa sem budem môcť o niekoľko dní vrátiť so svojim premiérom na podpis dohody," povedala podľa Belg ministerka pred odletom z Bruselu do Toronta.
Možno rozhodujúce stretnutie
Tiež Schulz po rokovaní s Freelandovou povedal, že stále ešte verí v podpísanie dohody podľa plánu 27. októbra. "Toto stretnutie bolo veľmi konštruktívne a možno bude rozhodujúce. Zostávam optimistický," povedal bez spresnenia šéf europarlamentu. Čoskoro sa má podľa AFP zísť s valónsky premiérom Paulom Magnetti.
Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová na twitteri napísala, že ju zastavenie rozhovorov mrzí, ale stále dúfa, že sa nájde riešenie.
Vlády všetkých 28 členských krajín EÚ dohodu s Kanadou podporujú, belgická federálna vláda ale nemôže dať oficiálny súhlas a text podpísať bez dovolenia všetkých piatich regionálnych kabinetov, pričom Valónsko je proti dohode. CETA sa mala podpisovať budúci štvrtok. Teraz ale hrozí, že podpis bude odložený, alebo rovno zrušený.
Chýbajú vraj len detaily
Valónsky premiér Paul Magnette potvrdil, že je stále proti dohode. Avšak uistil, že už zostáva vyriešiť iba "niektoré malé problémy". Len niekoľko dní by podľa neho mohlo stačiť na to, aby dohoda posilnila normy EÚ a stala sa silným precedensom pre budúce obchodné rokovania EÚ s partnermi.
Schulz po stretnutí s Freelandovou podľa agentúry AP rokoval s Magnettim. Potom šéf europarlamentu povedal, že tiež "nevidí žiadny problém, ktorý by nešlo vyriešiť".