SLEDUJTE RADAR: Silné búrky neutíchajú, na Slovensku zaznamenali 30-tisíc bleskov. Nástrahou nebudú len povodne
Na celom Slovensku treba naďalej počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého stupňa.
Výstraha platí pre väčšinu Slovenska do neskorých večerných hodín. V Bratislavskom a Trnavskom kraji platí výstraha o niečo kratšie.
Meteorológovia upozorňujú, že sa môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, krúpami a s nárazovým vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť do 85 kilometrov za hodinu.
Nebezpečné povodne
Vydané sú aj hydrologické výstrahy pred povodňami. Prvý stupeň platí pre viaceré okresy na západe Slovenska, tiež na väčšine stredného Slovenska a na východe v okresoch Gelnica a Košice-okolie - Hornád.
Vysoký stav vody v Slovenskom raji
Všetky rokliny v Národnom parku (NP) Slovenský raj sú od pondelka uzavreté. Informovala o tom Správa NP na webovej stránke s tým, že obmedzenie platí až do odvolania. Dôvodom je vysoký stav vody a zaplavenie chodníkov.
Prielom Hornádu zatiaľ ostáva otvorený. Informácie o obmedzeniach bude správca turistickej infraštruktúry priebežne aktualizovať podľa situácie.
Zaznamenali najviac bleskov
Podľa portálu iMeteo.sk búrky priniesli v noci najviac bleskov od začiatku búrkovej sezóny.
„Blesky sa sústredili do južných regiónov Slovenska a priniesli desiatky tisíc bleskov, čo je najviac od začiatku roka. Toto sme tu ešte nemali. Za posledné hodiny udrelo takmer 30 000 bleskov,“ uvádza web.
Zásah hasičov
V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovali od nedeľného (9. 6.) večera do pondelkového rána príslušníci Hasičského a záchranného zboru spolu s členmi dobrovoľných hasičských zborov obcí Trnavského kraja zatiaľ 37-krát. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Lena Košťálová.
"Zasahujúci hasiči odčerpávali vodu z priestorov rodinných a obytných domov či cestných komunikácií a odstraňovali popadané stromy," priblížila hovorkyňa.
Celkom zasahovalo deväť príslušníkov HaZZ a 113 členov dobrovoľných hasičov s 30 kusmi nasadenej hasičskej techniky.
Juhozápad krajiny zažil supercelu
Intenzívne búrky, ktoré sa nedávno prehnali Komárnom, priniesli miestnym obyvateľom veľké škody.
Podľa portálu iMeteo.sk sa v oblasti vyskytla vysoká blesková aktivita, intenzívne zrážky, silný vietor a krupobitie.
Domáci hovoria o zničenom majetku, vyvracaných stĺpoch elektrického vedenia, a niekoľkocentimetrových krúpach.
Zosuv pôdy v obci Čavoj
Obec Čavoj v okrese Prievidza vyhlásila ešte v nedeľu (9. 6.) dopoludnia tretí stupeň povodňovej aktivity. Dlhotrvajúce a intenzívne zrážky tam spôsobili zosuv pôdy a následné odtrhnutie a zasypanie miestnej komunikácie.
Starostka Anna Gulášová v pondelok uviedla, že dážď v obci spôsobil škody na vodozádržných opatreniach a takmer na všetkých miestnych komunikáciách. Mnohé z nich sú miestami vymyté až do hĺbky 50 centimetrov, na iných miestach sú nánosy blata, štrku a kameňov. Pôda sa podľa nej zosunula na inú ako hlavnú prístupovú komunikáciu do obce.
Dážď v Čavoji neustáva ani v pondelok. "Obec už začala s odstraňovaním škôd, práce potrvajú pravdepodobne do konca týždňa. Platiť dovtedy bude i tretí stupeň povodňovej aktivity," dodala Gulášová.
Tornádo v Maďarsku
Podľa maďarského Idókép potvrdili v Maďarsku vznik tornáda. Podmienky sú aktuálne veľmi vhodné a vznik tornáda nie je príliš prekvapujúci z meteorologického hľadiska.
V krajine ide v poradí o druhé tornádo, ktoré tento rok zosadlo na ich území.