Opozícia chce výbor ku Gorile, vťahuje políciu do politiky?

21.10.2016 15:44

Opoziční poslanci zozbierali podpisy potrebné na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Dôvodom je avizovaný odchod šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša do civilu. Podľa šéfa polície Tibora Gašpara vťahujú políciu do politického súboja.

Opozícia chce výbor ku Gorile, vťahuje políciu do politiky?
Foto: SITA

Chcú pozvať Kaliňáka, Gajdoša aj Gašpara

Na výbor chcú opoziční poslanci pozvať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Gašpara a vyšetrovateľa Gajdoša. "Ak bude potrebné, nech je výbor tajný. Ale nechceme sa uspokojiť s odpoveďami, že nám niečo nemôžu povedať. Lebo je nepríjemné, že slušní a poctiví vyšetrovatelia, ktorí sa snažili kauzu Gorila vyšetriť, sú odídení a prenasledovaní sú ľudia ako Daniel Lipšic," povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.     

Podľa jeho slov vyšetrovanie Gorily prinieslo mnohé výsledky o tom, že spis, resp. jeho časti, nesú známky autentickosti. "Napriek tomu špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyšetrovanie blokuje a k ničomu sme ani po štyroch rokoch nedospeli. Je preto potrebné k tomu zaujať postoj a žiadať vysvetlenie od Kaliňáka a Gašpara," zdôraznil Vašečka, ktorý je presvedčený, že vlády Roberta Fica nemajú záujem tieto veci odkryť.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko uviedol, že vyšetrovateľ Gajdoš už nedokázal čeliť polenám, ktoré mu pod nohy hádzal Kováčik. "Bolo mu zabránené vypočuť aj kľúčového svedka Petra Holúbeka," pripomenul Galko a Gajdošovi verejne poďakoval za všetko, čo pre Slovensko za 17 rokov služby urobil.     

Opozičný poslanec kritizoval aj Gašparovu reakciu na Gajdošov odchod. "Nedočkal sa poďakovania, ale špiny, obviňovania z úteku pred zodpovednosťou a okydávania. Povedal to pritom ten istý policajný prezident, ktorý zároveň uviedol, že členovia tímu boli niekoľkokrát odmenení finančne a v dvoch prípadoch došlo aj k mimoriadnemu povýšeniu. Ak teda mali slabé výsledky, za čo dostali odmeny?" pýtal sa Galko.

Vyšetrovateľ hovorí o vplyve osôb

"Prácu vyšetrovateľa som vždy mal a stále mám rád, avšak podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné. Úprimne, aj bez týchto dôvodov, po 17 rokoch štátnej služby cítim potrebu zmeny pracovného prostredia," uviedol odchádzajúci policajt Gajdoš.     

Gašpar vo štvrtok reagoval, že "subjektívne a účelové vyjadrenia vedúceho tímu Gajdoša v súvislosti s jeho odchodom z polície považujeme za zakrývanie skutočných dôvodov jeho odchodu". Policajný prezident pripomenul, že špecializovaný tím na vyšetrovanie kauzy Gorila bol zriadený 9. januára 2012 a bolo v ňom spočiatku 12 policajtov.

"Postupne sa počet policajtov v tíme zvyšoval podľa požiadaviek vedúceho tímu až na 20," poukázal Gašpar, podľa ktorého mal tím od svojho zriadenia dostatočnú personálnu a materiálnu podporu. "Členovia tímu boli niekoľkokrát odmenení finančne (23 odmien členom tímu udelil minister, 285 odmien udelili členom tímu nadriadení), ale aj napr. mimoriadnymi povýšeniami (dvakrát)," podčiarkol šéf policajtov.     

Zároveň konštatoval, že počas doterajšieho vyšetrovania si určoval postup vo vyšetrovaní vedúci tímu, resp. jeho podriadení podľa pokynov dozorového prokurátora. "Nie je teda pravda, že vedúcemu tímu boli kladené nejaké prekážky. Vedúci tímu Gajdoš svojím dobrovoľným odchodom zo služobného pomeru uteká pred vlastnou zodpovednosťou za stav vyšetrovania. Na začiatku sme prijali rozhodnutie, že všetky kauzy, ktoré pri otvorení vyšetrovania meritórne rozhodol Gajdoš, bude aj meritórne uzatvárať. Vedúci tímu Gajdoš vie, že je potrebné vo veciach, ktoré vyšetroval rozhodnúť, a keďže doposiaľ vykonané vyšetrovanie neprinieslo výsledky v súlade s jeho doterajšími výrokmi, necháva túto zodpovednosť na iných," dodal policajný prezident.

Gajdoš: Bez dôkazov dehonestujú

Šéf polície reagoval aj na tlačovú besedu. "Ako policajný prezident vyjadrujem poľutovanie nad spôsobom, akým niektorí poslanci Národnej rady SR vťahujú Policajný zbor do politického súboja. Neeticky, a hlavne bez akýchkoľvek dôkazov, dehonestujú a znevažujú prácu polície, prípadne jednotlivcov, na úkor dosiahnutia svojich politických cieľov.

Ostro sa ohradzujem aj voči výrokom p. poslanca Galka k mojej osobe. Najmä ak ich vyslovil človek, ktorý bol ako minister odvolaný z dôvodu, že jeho podriadení sú podozriví z nezákonného odpočúvania a teda porušovania základných ľudských práv a slobôd. Na ochranu svojej osobnosti využijem všetky právne prostriedky,"
uviedol Gajdoš.

Uvedení poslanci sa za posledné 4 roky vraj ani raz nezaujímali o výsledky práce polície, resp. ako sa plnia úlohy uložené zákonom. "Osobné urážky a vyjadrenia až vyhrážania v prípade, že sa raz dostanú do vlády, rozhodne nevnášajú do práce polície stabilitu a nie sú hodné postavenia poslancov NR SR," dodal Gajdoš.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok