VIDEO: Nadišla dlhoočakávaná chvíľa. Vesmírna loď od Boeingu má úspešný prvý testovací odlet

5.6.2024 17:04 , Aktualizované: 5.6.2024 21:24

Vesmírna loď StarLiner spoločnosti Boeing odštartovala k dlho odkladanému prvému testovaciemu letu s posádkou, ktorý môže firmu priblížiť k zabezpečovaniu pravidelných misií americkej vesmírnej agentúry NASA. Dvaja americkí astronauti so Starlinerom mieria na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, aby okrem iného preverili fungovanie lode pri automatickom aj manuálnom ovládaní.

Začali oslavy

Raketa s modulom Boeingu za slnečného počasia odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride podľa plánu o 10:52 miestneho času (16:52 SELČ).

Na obežnú dráhu by sa mala dostať zhruba pol hodiny po odlete, načo je v pláne pripojenie k ISS, odpojenie a návrat na Zem. Predpokladaná dĺžka letu k ISS je asi 24 hodín, potom sa má plavidlo k orbitálnej stanici automaticky pripojiť. Posádka tam plánuje stráviť asi týždeň a potom sa vydať na spiatočnú cestu.

"Calypso sa vydala na cestu!" uviedla po štarte NASA s odvolaním sa na meno konkrétneho modulu Starliner. V prvej fáze misie postupovala podľa plánu a približne po 15 minútach letu sa loď s posádkou oddelila od poslednej časti nosnej rakety vyrobenej firmou United Launch Alliance, čo je spoločný podnik Boeingu a zbrojovky Lockheed Martin.  

Asi po pol hodine prišlo oznámenie, že loď je na "stabilnej orbite", čo spustilo oslavy v riadiacom stredisku na Floride.

Skúsení piloti

Skúšobný let je predstupňom pre schválenie kozmického plavidla pre pravidelné komerčné lety. Boeing s ním chce konkurovať spoločnosti SpaceX miliardára Elona Muska, ktorá aktuálne s loďou Crew Dragon a raketami Falcon dopravuje astronautov NASA na ISS a späť. Akonáhle bude Starliner v prevádzke, chce NASA striedať lety SpaceX a Boeingu.

Americká vesmírna agentúra v tejto veci s Boeingom spolupracuje už desať rokov, počas ktorých však projekt stretla množstvo problémov a odkladov.

Dlho očakávaný testovací let s posádkou oneskorili najprv ťažkosti pri dvoch skúšobných letoch bez ľudí na palube, následne pandémia choroby covid-19 a v poslednom čase tiež technické problémy. Naposledy bol štart odložený v sobotu 1. júna, a to len niekoľko minút pred zážihom motorov.

Prvými dvoma ľuďmi, ktorí v Starlinere vzlietli do vesmíru, sú veteráni NASA a bývalí skúšobní piloti amerického námorníctva - veliteľ Barry "Butch" Wilmore a pilotka Sunita Williamsová.

Päťdesiatosemročná Williamsová má podľa agentúry Reuters skúsenosťami s riadením viac ako 30 rôznych typov lietadiel a od svojho prvého letu v roku 2007 strávila vo vesmíre 322 dní.

Šesťdesiatjedenročný Wilmore bol na orbite 178 dní, prvýkrát sa do vesmíru vydal v roku 2009.

Starliner môže lietať úplne autonómne, Williamsová a Wilmore ho ale budú v rôznych momentoch pilotovať sami, aby preverili manévrovacie schopnosti plavidla.

Taktiež budú testovať vybavenie vrátane sedadiel a oblekov, zatiaľ čo tímy na Zemi budú monitorovať komunikáciu a systémy na podporu života. Testy budú pokračovať aj počas pobytu dvojčlennej posádky na ISS, uvádza NASA.

Po konci testovacej misie chce vesmírna agentúra dokončiť schvaľovací proces pre Starliner, tak aby v ňom mohli budúci rok prvýkrát odštartovať astronauti ku klasickej niekoľkomesačnej misii na ISS.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok