Ružín trápia tony odpadu z osád. O riešení problému sa zatiaľ len hovorí
Ľudia z okolia Ružínskej priehrady dostali ďalší prísľub o tom, že táto vodná nádrž bude čistejšia. Vždy po intenzívnych dažďoch tam totiž priplaví tony odpadu z okolitých osád. O riešení problému sa však zatiaľ len hovorí. Konkrétne kroky by vraj mali byť viditeľné na jeseň.
Aktuálne sú vody a brehy Ružínskej priehrady pomerne čisté. Nedávno sa o to postarali dobrovoľníci.
“My čistíme už len dôsledky. Cez akciu vyzbierame 300 až 500 vriec a v jednom vreci je 5 až 10 kíl,” povedal Ladislav Stupák, predseda OZ Save Nature by Čivas.
Len čo však nastane intenzívny dážď, udeje sa to, čo už v obciach na brehu Ružína dôverne poznajú.
“Príde vlastne jedno pole komunálneho odpadu, ktoré bude povedzme v dĺžke 200 metrov a na celej hladine. A keď tu príde človek nedomáci, myslí si, že je tam lúka. Nevidíte potom vodnú hladinu,“ vysvetlil Igor Petrik, starosta Margecian.
Zemplín po zemetrasení: Druhá vlna humanitárnej pomoci je na ceste. Obciam pomáhajú aj nezamestnaní z úradov práce
Odpad zachytia steny
Tony odpadu zachytia norné steny. Ibaže tie treba čistiť, a to stojí dobrovoľníkov stovky hodín práce a vodohospodárov tisícky eur. Každý pritom vie, že čoskoro sa všetko zopakuje. Ministerstvo práce prišlo s myšlienkou riešiť problém tam, kde odpad vznikol, teda v osadách. A zamestnať na to tých, ktorí sa vlastne na jeho vytvorení podieľali.
“V neskoršej fáze by sme chceli, aby tu vznikol sociálny podnik alebo sociálne podniky, ktorých predmetom podnikania bude zber a nakladanie s týmito odpadmi,” dodal Branislav Ondruš, štátny tajomník rezortu práce.
Na rozbeh projektu prispeje ministerstvo, avšak kým sa tak stane, čaká práca štátnu správu na regionálnej úrovni.
“Identifikujeme na riekach Hnilec a Hornád jednotlivé problémové miesta, kde tento odpad vzniká a dostáva sa do riek alebo potokov a na základe presných kritérií identifikujeme počet ľudí, ktorí by sa mohli do pilotného projektu zapojiť,” vyjadril sa prednosta Okresného úradu v Gelnici Anton Bašniar.
Prví zamestnanci by mohli začať zberať odpad v osadách na jeseň. Sociálny podnik by mohol vzniknúť po vyladení všetkých detailov po roku alebo roku a pol.
“Keď uvidíme nejaké výsledky, potom sa môžeme tešiť. Ale myšlienka je vynikajúca,” ozrejmil Stupák.
Na Slovensku sa znovu objavil nelegálny odpad z Talianska. Inšpekcia odhalila vyše 100 ton v Liptovskom Mikuláši
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac