Nemecko povolilo Ukrajine používať zbrane proti cieľom v Rusku. Pridalo sa k Bidenovi, ktorý zákaz zrušil
Ukrajina môže na svoju obranu používať zbrane dodané Nemeckom aj proti cieľom na ruskom území. Vyplýva to z piatkového vyhlásenia hovorcu nemeckej vlády Steffena Hebestreita, podľa ktorého Kyjev môže zbrane na obranu nasadiť v súlade s medzinárodným právom.
Nemecko vyslovilo dlho očakávaný súhlas krátko po tom, ako americký prezident Joe Biden čiastočne zrušil zákaz použitia amerických zbraní na ruskom území, aby ich Ukrajina mohla použiť pri obrane v okolí Charkova.
"V posledných týždňoch Rusko zvlášť v okolí Charkova pripravovalo, koordinovalo a vykonávalo útoky z pozícií bezprostredne susediacich ruských pohraničných oblastí. Spoločne sme presvedčení, že Ukrajina má právo sa týmto útokom podľa medzinárodného práva brániť," povedal Hebestreit. "V súlade s medzinárodnými právnymi záväzkami k tomu môže nasadiť tiež dodané zbrane vrátane tých od nás," dodal.
Pozrite si reportáž z 31. mája o NATO:
Scholz bol zdržanlivý
Nemecko sa dlho k možnosti ukrajinských úderov nemeckými zbraňami priamo na ruské územie stavalo odmietavo. Kancelár Olaf Scholz zdráhavý postoj Berlína vysvetľoval obavou zo zatiahnutia do vojny.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok počas štátnej návštevy Nemecka na tlačovej konferencii so Scholzom vyhlásil, že Ukrajina by mala mať možnosť dodanými západnými zbraňami napádať aj ciele v Rusku, z ktorých ruská armáda Ukrajinu ostreľuje a z ktorých útočí. Scholzov postoj bol vtedy zdržanlivý. Kancelár k téme povedal, že si Nemecko neželá eskaláciu konfliktu.
To, že sa medzitým nemecký postoj zmenil, naznačil Scholzov štvrtkový rozhovor s občanmi v Erfurte. "Ukrajina je napadnutá, preto má mnoho možností, ktoré jej medzinárodné právo ponúka. Zároveň máme s Ukrajinou dohody, ktoré nemusíme meniť," povedal kancelár. Podľa Politico to bolo skrutkované vyslovenie nemeckého súhlasu s údermi na ruské územie.